Co byste měli vědět před tiskem fotografií?

Co byste měli vědět před tiskem fotografií?
Ohodnoťte článek!

Digitální fotografie nám přinesly mnoho výhod. Máme jich tisíce a nezabírají žádný prostor, můžeme je upravovat a mazat, jak se nám zachce. Občas nám ale chybí hmatatelné vzpomínky. Ještě stále někdy zatoužíme po vlastním fotoalbu, nebo si chceme obrázky vystavit do rámečků, a proto tisk fotografií nevymřel. Níže najdete několik praktických tipů, které se budou hodit, až budete uvažovat o vyvolání fotek.

Digitální tisk je velmi dostupný. Není problém objednat si levný tisk online. Výsledné fotografie vám za pár dní dorazí až domů. Můžete také donést fotografie v digitální podobě do fotosběrny a po několika dnech si je znovu vyzvednout.

Klasická fotka má 10 x 15 cm

Fotky se vyvolávají v několika ustálených formátech. Nejmenší a stále ještě oblíbený formát je 9 x 13 cm. Ještě několik let zpátky byl tento formát nejužívanější. Alba i rámy měly tento rozměr. Ani dnes není za zenitem, ale předhání ho formát 10 x 15 cm. Je to aktuálně nejoblíbenější rozměr fotografií pro tisk. Větší možnosti jsou ještě 13 x 18 cm a 15 x 21 cm.

S nástupem sociální sítě Instagram a návratem polaroidového stylu se oblíbeným formátem staly i fotky v rozměru 10 x 10 cm. Jsou čtvercové a můžete na ně uložit své vzpomínky z Instagramového feedu. Jako drobné kartičky jsou oblíbené pro dekorace nebo jako dárkové kartičky.

Profesionálové tisknou na velký formát

Pokud chcete fotografie vystavovat jako obrazy, nebo jste profesionální fotograf, nabízí se vám ještě několik velkých formátů. Jsou jimi: 20 x 30 cm, 30 x 40 cm a 30 x 45 cm.

Poslední varianty jsou určeny pro velmi kvalitní fotografie, pro výstavy nebo pro zavěšení na zeď jako velkoformátový obraz. Jsou to 40 x 50 cm, 40 x 60 cm, 60 x 80 cm a 70 x 100 cm.

Čím větší fotografie budete tisknout, tím větší musí být jejich kvalita. Hlavně na leských papírech by poté byly vidět různé nedokonalosti.

Standardní vs. prémiový papír

Volba papíru ovlivňuje kvalitu i životnost vyvolaných fotek. Běžný fotopapír má gramáž 210 g/m2. To možná laikovi nic neřekne. Důležité ale je, že je to dostačující papír pro amatérské fotografie. Pokud máte v úmyslu prohlížet si fotografie v albu, standardní papír bude adekvátní. Kvalitní papír této gramáže krásně drží barvy. Můžete si vybrat z lesklého nebo matného papíru. Lesklý papír je noblesnější, matný má zase výhodu, že na něm nejsou tolik vidět otisky prstů a neodráží světlo, takže jsou fotografie čitelnější pod kterýmkoli osvětlením.

Pokud chcete fotografie veřejně vystavovat, nebo si svých děl vážíte a chcete je mít na kvalitnějším papíru, můžete sáhnout po prémiových fotopapírech. Ty mají gramáž 235 g/m2. Foto tisk na ně slibuje vylepšenou reprodukci barev a papír je velmi odolný. V této sekci si můžete vybrat lesklý papír nebo jemný papír, který připomíná plátno. Ten jemný má atypický vzhled a je odolnější proti mechanickému poškození.

Větší objednávka je výhodnější

Cena za vyvolání fotek se mění podle formátu a podle počtu objednaných snímků. Čím více fotografií si necháte vytisknout, tím méně za jednu zaplatíte. Například, pokud si objednáte 50 fotografií velikosti 10 x 15 cm, jedna vás vyjde na 2 Kč. Když ale objednáte 400 fotek stejného formátu, zaplatíte za jednu 1,80 Kč.

Chraňte fotky před UV zářením

Vytištěné fotografie se mohou chlubit většinou velmi dobrou životností. Pokud se na tisk fotek použijí kvalitní technologie, barvy vydrží léta. Blednutí barev ovlivňuje nejvíce UV záření, pokud tedy fotografie vystavíte dlouhodobě slunečnímu záření, budou stárnout rychleji. Vždy si ale uchovejte i digitální formu, ze které byste případně mohli fotografie tisknout opakovaně.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist