Co obsahuje vitamin B

Pokud toužíte po krásných vlasech, dokonalé pleti nebo bystré paměti, pak si musíte dobře hlídat přísun vitaminu B, který za výše uvedenými přednostmi stojí – a nejen za nimi. Ideálně je přitom samozřejmě zajišťovat přísun přírodní cestou. Vědět byste ale měli i to, že není vitamin B jako vitamin B, a možná právě na vaše potíže by lépe fungoval nějaký jiný.

Vitaminy ze skupiny B

Když se řekne vitamin B, ve skutečnosti je řeč o skupině vitaminů, někdy nazývaných také jako B-komplex. Do této skupiny se řadí vitaminy rozpustné ve vodě, které jsou nezbytné obecně pro správné fungování organismu.

Kde najdete vitaminy skupiny B

Kromě průmyslově vyráběných potravinových doplňků, které by měly být až tím krajním řešením, pochopitelně najdete vitamin B v potravinách. Hlavním zdrojem jsou především kvasnice, maso, sýry, celozrnné obiloviny (také jáhly), luštěniny, a ořechy. U konkrétních vitaminů se ale výskyt pochopitelně mírně liší.

Vitamin B 1 – thiamin

Tento vitamin je v těle nezbytný ke štěpení energetických molekul, například glukózy. Najdeme ho například v celozrnném pečivu, čerstvém masu, luštěninách, zelenině, ovoci, či mléku. Příznakem nedostatku vitaminu B1 může být slabost, brnění či pocit znecitlivění končetin. Akutní nedostatek se pak projeví nemocí zvanou beri beri, která postihuje nervový systém.

Vitamin B 2 – riboflavin

Vitamin B 2 nám pomáhá dobře vidět, stejně jako zabezpečuje dobrý stav kůže, funkci srdce i dalších orgánů a ovlivňuje celkovou energetickou přeměnu v organismu. Nejvíce ho naleznete v mase, mléce, vejcích, játrech a ledvinách, obilných klíčcích, droždí, luštěninách a obilninách. Jeho nedostatek se obvykle projeví jako trhliny v ústních koutcích, bolest a pálení rtů, pálení jazyka, záněty dásní, pálení očí, záněty spojivek nebo poruchy funkce nervů. Riboflavin je pak zejména důležitý vitamin B pro děti, kdy napomáhá správnému duševnímu vývoji.

Vitamin B 5 – kyselina pantotenová

Vitamin B 5 je zázračným pomocníkem při hojení a má také protistresové účinky. Mimo to si dovede skvěle poradit se všemožnými kožními problémy, má pozitivní vliv na nehty i vlasy, a podporuje imunitu. Najdeme ho v játrech, mléku, vejcích či kvasnicích. Nedostatek se pak obvykle projevuje prostřednictvím únavy či podrážděnosti, bolestí hlavy, nebo sníženou kvalitou vlasů či nehtů.

Vitamin B 6 – pyridoxin

Vitamin B 6 působí preventivně proti nervovým onemocněním, zlepšuje náladu u depresivních stavů, má také vliv na kvalitu kůže a významnou úlohu hraje také v tvorbě červených krvinek a protilátek. Zdrojem vitamínu B6 jsou játra, vepřové maso, makrely, vejce, droždí, banány, brambory, zelí, špenát, kapusta, zelenina, avokádo, mrkev, ořechy, obiloviny a celozrnný chléb. Jeho nedostatek v těle se projeví jako zvýšená nervosvalová dráždivost (cukání víček, u dětí až křeče), zapomnětlivost, případně záněty sliznice dutiny ústní či kožní potíže.

Vitamin B 12 – kobalamin

Vitamin B 12 se v těle podílí na tvorbě červených krvinek, je nezbytný pro chod nervového sytému a tvorbu buněčných membrán, takže jeho přítomnost v těle je nezbytně nutná. Jeho nedostatek v těle nebývá častý, pokud ale nastane, dochází v těle ke snížení tvorby a deformaci tvaru červených krvinek s následnou chudokrevností. Objevit se může také onemocnění nervové soustavy nebo poruchy růstu. Vitamin B12 se běžně vyskytuje ve velkém množství v játrech, ledvinách či srdci.

Vitamin B 17

Vitamin B 17 je obchodní název pro látku Amygdalin, která je současným hitem v oblasti léčení rakoviny. Zázračná moc vitaminu B 17 údajně tkví v obsaženém kyanidu, jehož uvolněné molekuly usmrcují nádorové buňky, aniž by ničily či poškozovaly buňky zdravé. Pokud jde o vitamin B a nádory, při příjmu vysokých dávek se údajně opravdu zmenšují, což je pro mnohé nemocné zázrak. Vědecký výzkum ohledně tohoto fenoménu je však teprve v počátcích, a provedené léčby byly spíše experimenty. Každopádně přísun vitaminu B 17 vám určitě neuškodí. Najdete ho ve více než 1200 rostlinách, především však v jádrech meruněk a hořkých mandlí. Dalším zdrojem této látky jsou i jádra z různých druhů ovoce jako třeba jablka, hrušky, třešně, švestky, pomeranče.

 

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist