Co způsobuje bolesti bříška a koliky u miminek a jak jim předcházet?

Co způsobuje bolesti bříška a koliky u miminek a jak jim předcházet?
4 (80%) 1 vote

Ať už se vám miminko teprve narodí a vy zjišťujete co nejvíce informací předem, nebo máte doma čerstvé novorozeňátko, které trápí bolení bříška, jistě informace o kolikách velmi uvítáte. Co způsobuje problémy těch nejmenších dětí a jak se bránit?

Pláč a nafouklé bříško ve stejnou denní dobu

By: Beth

Většinou od třetího týdne, ale někdy i dříve může začít naše dítko trápit velká bolest bříška. Ta přetrvává až do doby, kde začne být více aktivní a začne se překulovat na bříško. Bolesti bříška u novorozenců postihují častěji chlapečky, než holčičky.

Důvodem je nahromaděný vzduch v trávicím ústrojí. Děti totiž společně s pitím mlíčka spolykají i vzduch, a protože zatím jen leží a bříško si nijak nepromnou, nepromačkají, břišní svalstvo zatím používají minimálně, vzduchu ve střevech nic nepomůže ven. Není pak divu, že je děťátko nafouklé, pupík je jako balón a nepříjemně bolí.

K bolestem většinou dochází ve stejnou denní, často večerní hodinu. Úderem kupříkladu sedmé hodiny večerní jakoby zazvonil budík a probudil bolest, která odezní nezřídka až za 2-4 hodiny. Dítě pláče, křičí, je k neutěšení a vám nezbývá, než se mu snažit pomoct a vydržet, až bolest ustoupí.

Jak předcházet kolikám

Dobré je snažit se bolestem bříška vyhnout. Pořiďte lahvičky se speciálním tvarováním, speciální savičky proti kolikám, pokud nekojíte, jsou i umělé mlíčka, které podporují správné trávení.

Dalším výborným pomocníkem jsou nahřívací polštářky, které se nahřejou na příjemnou teplotu a přikládají se na bříško. Doporučovány jsou i masážní gely speciálně určené pro nejmenší děti, které seženete v lékárnách i některých drogeriích.

V lékárnách zakoupíte i lactobacily pro miminka, které jsou v sáčcích, nebo rozpustných tabletkách a můžete je dítěti přidat do pití. Zjistěte více o lactobacillus rhamnosus. Jsou vhodné i pro větší děti až do věku 16ti let.

Dobré je děťátku i masírovat jemně bříško, promačkávat jej, hýbat nožičkami až k hrudníku, jakoby si je samo přitahovalo a natahovalo, aby měly střeva pohyb.

Jsou-li bolesti skutečně nesnesitelné, může se výjimečně použít rektální trubička.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist