Cukr se dá výborně nahradit jinými sladidly, jež jsou zdravější. Znáte je?

Nejen dospělé, ale i děti čím dál častěji trápí obezita. Přesto jí není přikládána patřičná váha. Dle výzkumů je u nás obézních 14 % dětí, špatné je, že počet se stále zvyšuje. Příčin tohoto postupu je více.

Nepoměr přísunu jídla a pohybu

Mezi ty hlavní patří to, že děti jedí nevyváženou stravu, která je často bohatá na cukry a tuky, v poměru k jídlu se ale málo pohybují a nesportují. Přestože je na trhu bohatý a dostatečný výběr ovoce a zeleniny, děti jsou často zlákány nejrůznějšími druhy sladkostí i slanými dobrůtkami. K nevhodným patří i nabídky fast foodů v podobě hranolků, hamburgerů, přeslazených milkshaků a dalších energeticky bohatých potravin.

Nedostatek tekutin bez cukru

Dalším důvodem, proč děti přibírají na váze je pití slazených nápojů. Jen málokteré dítko je ochotné pít čistou vodu, nebo neslazený čaj, mléko bez přidání cukru či kakaa atd. Přitom sklenice coly nebo podobné limonády obsahuje až 20 kostek cukru. Litr slazeného nápoje představuje až 2000 kj, tj. neuvěřitelná 1/3 doporučené denní dávky energie 6-ti letého dítka. Právě slazené nápoje bývají na špičce řebříčku obézních dětí. Obezita není jediné, co cukr zapříčiní, nevhodné jsou i pro zuby, mohou způsobit zubní kazy.

Jděte dětem příkladem

Mnoho rodičů, kteří řeší obezitu svého dítka, se snaží dětem sladké nápoje zakázat. To ale často vede k tomu, že děti poté málo pijí, čistá voda jim nechutná. Lepší proto je zahájit doma přípravu jiných nápojů, které by byly chutné, ale přitom zdravé. Sladit můžete stévií, kterou koupíte jak v podobě malých bílých tabletek, tak v květinářství v její čerstvé podobě. Stejně tak můžete použít med nebo cukr třtinový, samozřejmě s mírou. Vhodné je také ředit kvalitní džusy a přírodní šťávy vodou, přidat do vody osvěžující citronovou šťávu, jablečný ocet, kterého stačí pár kapek a další. Velmi chutné jsou kvalitní čaje, které jsou i bez přidání sladidel příjemné chutí i vůní. Děti mají rády čaje připravené z usušeného ovoce, tzv. sušené směsi, kdy mohou po vypití čaje či při jeho pití také vyjídat rozinky, sušené jablka, kousky malin, jahod a dalšího ovoce.

Ke stévii je důležité říci, že je vhodná pro děti od tří let.

Vyzkoušejte i vy sladit nejen nápoje, ale i další potraviny jinak, než klasickým bílým cukrem. Budete překvapeni, že to funguje a pro svoji rodinu budete dělat to nejlepší, co se dá.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist