Dámská mikina aneb Co jste o ní (možná) nevěděla

Dámská mikina aneb Co jste o ní (možná) nevěděla
Ohodnoťte článek!

Mikiny dnes již po nějakou dobu tvoří součást šatníku každého člověka. Snad i vyloženě „svetrové typy“ mají ve své skříni alespoň jednu. 

Dámská mikina se dokonce probojovala mezi top 10 módních kousků, které musíte mít. Tento fakt je zajímavý především v kontextu toho, že původně byly jejich předchůdkyně spojovány se smrtí a zlými silami.

  1. Kdy vlastně vznikla mikina?

Úplně první zmínky o oblečení připomínajícím mikinu pochází už ze starověkého Řecka a Říma. Vypadaly samozřejmě jinak než ty dnešní. Měly podobu delšího pláště, který měl šňůrku na utažení a velkou kapuci. Oba tyto znaky se v pozměněné podobě probojovaly až do dnešní podoby tohoto oblíbeného kousku oblečení.

Mikiny tak, jak je známe dnes, vzniky až v roce 1930 a další velký boom zažily v 70. letech. V té době si je oblíbila především hiphopová scéna.

Ve 20. století se mikina postupně stala velmi oblíbenou součástí šatníku sportovců. Tento trend mikinám vydržel hodně dlouho. Časem se ale jejich obliba rozšířila i mezi širší veřejnost. Postupně se mikiny začaly nosit i k jiným příležitostem než jen ke sportu.

  1. Název mikina je záhadou

Jak vlastně vznikl název pro toto dnes již tak oblíbené oblečení? Ve slovnících význam nenajdeme. Nepochází ani z angličtiny či jiného cizího jazyka, ale přesto není slovo mikina ani české, což nám může napovědět měkké I po souhlásce K.

Vysvětlení původu slova mikina jsou dvě. První říká, že název jí dal známý myšák Mickey Mouse, který se objevoval na prvních moderních mikinách. Druhá teorie uvádí, že na prvních mikinách se objevoval nápis „Miki“, což bylo obchodní jméno, od něhož vzniklo i pojmenování „mikina“. 

  1. Dnešní využití dámské mikiny

Jak jsme již zmínili, mikiny byly a stále jsou hojně využívány pro sportovní účely. A to ať už venku, nebo v posilovně či tělocvičně. Existují různé druhy a typy mikin, dle toho, jaký sport či aktivitu v nich chcete provozovat. Pak můžete vybírat mikiny různých střihů, například na zip či přes hlavu, s kapucí či bez, ale hlavně materiálů vhodných pro danou aktivitu.

E-shop Bolf nabízí mikiny nejen na sport, ale i k dalším příležitostem. Dámskou mikinu totiž můžete nosit téměř kamkoliv. Ať už se chystáte do kina, na oběd s kamarádkou, na rande, či na procházku kolem řeky, mikina dokáže být skvělý společník.

Dobře padnoucí mikina téměř jakéhokoliv střihu, v jednobarevném provedení či s jemným, například květovaným vzorem, může působit romanticky i lehce elegantně.  

K letním šatům se tak kromě svetříku může skvěle hodit i mikina na zip bez kapuce. K džínám či kraťasům si oblečte klidně mikinu s kapucí, ať už na zip či přes hlavu. K legínám či džegínám zase můžete vyzkoušet mikinové šaty, které vypadají velmi dobře. 

Co se týká barevnosti, vybírejte především podle svého vkusu tak, aby byly mikiny kombinovatelné s dalšími kousky vašeho šatníku. To samé platí nejen o barvách, ale i dalších aspektech, včetně střihu.

Rozhodně se tedy dnes již nemusíte bát obléci si mikinu, i když nejdete zrovna běhat nebo se zničit do posilovny. Mikina skvěle doplní téměř jakýkoliv outfit.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist