Frigidita – partnerský problém, o kterém se nemluví

Frigidita, nedostatek sexuální touhy, nebo nedostatek libida je problém, který trápí mnoho párů. I když se o frigiditě hovoří převážně u žen, může postihnout obě pohlaví a obvykle vede k partnerským neshodám, které nezřídka vyústí rozvodem.

Jaké mohou být příčiny frigidity?

Faktorů, které mohou stát za vznikem frigidity může být mnoho. Může jít jak o faktory psychologické, tak fyziologické. Zatímco psychologické faktory zahrnují úzkost, strach, depresi, stres, předchozí sexuální zneužívání nebo konflikty mezi partnery, mezi fyziologické faktory se mohou řadit menstruační cykly, těhotenství, laktace, postnatální období, menopauza, poranění pánevní oblasti nebo antikoncepční pilulky či hormony, které pravidelně užíváte. Před tím než začnete s léčbou frigidity, je důležité porozumět jejím fyzickým nebo psychickým příčinám.

Jak se léčí frigidita u žen?

Při léčbě frigidity může pomoci rozhovor s odborníkem na duševní zdraví – sexuologem, psychologem či psychiatrem. Pomůže vám překonat emocionální nebo psychologické bariéry, které vám brání v prožití sexuálního vzrušení. Nedostatek chuti na sex může být způsobem i nízkou hladinou hormonů. V závislosti na vašich příznacích může váš lékař nasadit hormonální terapii, například krémy, vaginálně podávané léky, hormony užívané perorálně nebo aplikované na kůži.

Stereotyp a nuda ve vztahu jsou „zabijáci“ sexu

Nedostatek chuti na sex může být způsoben i vaším partnerem, stereotypem a nudou ve vztahu. Promluvte si proto s vaším partnerem o různých způsobech, jak můžete zvýšit vaši touhu a vzrušení. Zvažte změny ve své sexuální rutině. Zkuste vyzkoušet různé sexuální polohy, při kterých dochází k odlišnému způsobu dráždění vašich intimních partií. Můžete také vyzkoušet erotické materiály (sexuálně stimulační pomůcky, videa nebo knihy), masáže nebo masturbaci. Často pomůže i pouhá změna prostředí – co si tak dopřát víkend v romantickém wellness hotelu? Pokud na sobě začínáte pozorovat příznaky snížené chuti na sex, řešte tento problém s předstihem. Možná tak zachráníte váš vztah a prožijete mnohem spokojenější život.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist