Inspirace pro obývací pokoj

Inspirace pro obývací pokoj
Ohodnoťte článek!

V obývacím pokoji trávíme aktivně asi nejvíce času ze všech místností. Je to prostor večerního sledování filmů, setkávání s přáteli, i odpoledního posezení u kávy. Obvykle nabízí největší množství místa, proto se zde scházejí často všichni členové rodiny, a dochází ke stmelování vztahů. Maximálně důležité proto je, aby byl obývací pokoj útulný a příjemný na pohled i k posezení. Zvládnout se to dá přitom mnohdy i jen za pomoci naprostých detailů…

Barvy jsou základ

foto: IKEA

foto: IKEA

Dominantní složkou, která ovlivní celý dojem z obývacího pokoje, bude zejména otázka barev. Ať už jde o výmalbu obývacího pokoje, nebo barvy doplňků a vybavení, měli byste barvy a barevné kombinace volit s velkou rozvahou. V obývacím pokoji se totiž budete pravděpodobně scházet s různými lidmi, kteří mají také různé preference, a jakýkoliv extrém by mohl působit negativně. Z pestrých barev vybírejte nanejvýš dvě dominantní, bohatě ale postačí jedna, vhodně doplněná zemitými tóny nábytku, či neutrálními tóny bílé, černé, případně šedé. Chcete-li ladit obývací pokoj do poklidnější relaxační nálady, zvolte z pestřejších tónů barvy studené, tedy zelenou, modrou, nebo fialkovou. Naopak pokud toužíte po prostoru, který vás nabije energií, ideální budou teplá červená, žlutá, nebo oranžová.

Zajímavý detail

Velmi dobře působí oživení místnosti prostřednictvím jednoho dominantního prvku, který zaujme příchozí na první pohled, a stane se jakýmsi středem obývacího pokoje. Vhodně jím může být například krb, zajímavá samolepka na stěně, fototapeta, obraz, nebo nějaký výrazný atypický kus nábytku. Inspiraci můžete hledat třeba v designových prodejnách, nebo přímo u bytového designéra, který vám za úplatu ochotně poradí.

Myslete na pohodlí a funkčnost

Obývací pokoj by měl nabízet dostatek prostoru k posezení i dostatek funkčního nábytku například pro pohoštění. Samozřejmě to neznamená, že musíte mít neustále k dispozici desítku míst k sezení a rozměrný stůl. Naopak myslete prakticky, a pořiďte si například stohovatelné menší židličky nebo taburety, které využijete i pro odpočinek ve dvou. Na občerstvení pak budou ideální pojízdné servírovací nebo přístavné stolky, třeba takové, které můžete skládat pod sebe, a tudíž pro běžnou denní potřebu schovat. Pak už postačí jen pohodlná sedačka, konferenční stolek a pár polic nebo televizní sestava na potřebnou elektroniku. S dekoracemi to nepřehánějte a volte raději takové, které mají i určité praktické využití – třeba zajímavé osvětlení, svíčky, pokojové rostliny, nebo polštářky a plédy, které vám zajistí komfortní odpočinek.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist