Jak skloubit rodinný život s prací

Jak skloubit rodinný život s prací
3.3 (66.67%) 3 votes

Svou práci milujete, baví vás a jste v ní dobrá. Zároveň ale milujete svou rodinu, které chcete zajistit příjemný a láskyplný domov i dostatek pozornosti. Den má ale jen 24 hodin, a stíhat obojí může být náročné. Jak tedy na propojení rodinného života s pracovním vyzrát?

Pracujte v práci

Základní zásadou je, že pracuje se v práci, a doma byste měla mít ideálně myšlenky pouze na rodinu a domácnost. Ačkoliv to může být nesmírně těžké, pokuste se pracovní starosti nechávat na pracovišti, a ve svém volnu se jimi již nezabývat. Jinak se nebudete dětem ani partnerovi moci nikdy naplno věnovat, a věřte, že to okamžitě vycítí. Čas strávený v práci pak využívejte na maximum. Omezte zdvořilostní tlachání s kolegy, které vám beztak nic nepřináší, a pouze odvádí pozornost od práce.

Šetřete čas i energii

Každodenní povinnosti pracující maminky několika dětí čítají nepřeberné množství úkolů, a skvělým způsobem jak se nezbláznit a zároveň na něco důležitého nezapomenout, jsou seznamy. Na pohled možná nijak atraktivní, ovšem i veřejně nijak viditelná připomínka v mobilu vám může například ušetřit cestu zpět do obchodu pro zapomenutou ingredienci. Nemluvě o složitém vysvětlování šéfovi, proč jste například neodevzdali práci, kterou po vás vyžadoval. Seznamy vám umožní mít vše potřebné přehledně k dispozici, přičemž pokud se vám zalíbí, můžete je všemožně vylepšovat řazením třeba podle důležitosti či barevným rozlišováním například na pracovní a domácí. Takto budete mít ve svých povinnostech pořádek, což šetří čas i energii, a umožňuje vám to také plánovat dopředu, což je pro efektivní využití času nesmírně důležité. Podobně se snažte šetřit čas udržováním pořádku v domácnosti, zejména pokud jde o ukládání věcí na svá místa, kdy se pak vyhnete zdlouhavému pátrání na poslední chvíli. Vhodné je také nakupovat věci do zásoby, tak abyste nemusela denně jezdit do supermarketu ani neustále hlídat, zda něco nedochází.

Věnujte se rodině, ale i sobě

Po příjezdu domů z práce věnujte svůj čas rodině. Využívejte jej ale takovým způsobem, který vás bude stmelovat a obohacovat. Rozhodně to neznamená, že strávíte po náročném dni v práci veškeré své volno vyvařováním, nebo úklidem po dětech. Raději se soustřeďte na nějaké společné aktivity – čtěte dětem, upečte společně koláč, jděte na procházku, nebo si zablbněte na zahradě. Rozhodně není potřeba plánovat žádné finančně náročné aktivity ani speciální výlety, děti i partner ocení zejména fakt, že jste všichni spolu, v dobré náladě, a věnujete si pozornost. Po společném programu pak dohromady připravte třeba i dobrou večeři. Malí pomocníci vám ulehčí práci, budete spolu, a jistě bude vaření i zábava.

Občas byste ale měla myslet i na sebe a dopřát si třeba hodinku odpočinku v soukromí, zajít si na kosmetiku, nebo ke kadeřníkovi. Sama se sebou budete spokojenější, budete mít lepší náladu, a celkově tak vztahy v rodině budou jistě vyrovnanější.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist