Jak ukončit kojení, aby proběhlo dobře a bylo co nejméně bolestivé pro obě strany?

Přesáhlo vaše dítě věk např. dvou let a vy máte pocit, že kojení bylo dost? Nebo jste nucena ukončit kojení ze zdravotních důvodů? Anebo vás možná jednoduše kojení začalo po mnoha měsících obtěžovat a máte potřebu s ním přestat… Ať už je váš důvod jakýkoli, jistě budete hledat rady, jak co nejsnáze, nejrychleji a pro obě strany nejméně bolestivě ukončit kojení.

Přestávejte kojit postupně

Vše chce svůj čas a stejně je to i s odstavováním vašeho potomka. Ideální je, nemusíte-li přestat kojit ze dne na den. Začněte postupně snižovat počet kojení. Nejdříve odstraňte ta kojení, které dítě nejméně vyžaduje. Jako poslední si nechte nejoblíbenější kojení.

Dítěti vše vysvětlete

Větší děti již velmi dobře rozumí, i když si nemusíte být jista, jestli je to tak i v tomhle směru. Děťátko staré rok a půl a víc již velmi dobře chápe, co znamená, když mu vysvětlujete, že mlíčko dochází, že už bude brzy vypité. Povzbuďte jej, že to ale vůbec nevadí, protože přece máte mlíčko od kravičky a z nové lahvičky s oblíbenou postavičkou se bude dítku velmi dobře pít. Obraťte celou věc na pozitivum.

Povzbudit můžete i jinak. Např. dejte za vzor Aničku od sousedů, která už taky nepije mlíčko od maminky, sourozence, nebo někoho z rodiny. Nejlépe někoho, koho má dítko rádo.

Připravte se na konejšení a neustupujte!

Na ukončení kojení se však dobře psychicky připravte! Rozhodně to nebude lehké, dítko bude první dny velmi citlivé, uplakané, nervózní, bude se zlobit… To vše je normální, rozhodně jej za to nekárejte! Když se vžijete do jeho pocitů, je to pochopitelné. Kdyby vám vzal někdo milovanou věc, kterou od narození berete jako samozřejmost a vůbec vás nenapadlo, že se jí budete muset někdy vzdát, taky z toho nebudete štěstím bez sebe…

Buďte citlivá, mazlete se s dítkem, noste jej, dělejte cokoli pro překonání těchto dnů, možná pár týdnů. Rozhodně však nesmíte ustoupit a kojení opět dovolit. Dítě by vidělo, že vůbec není pravda, že mlíčko došlo. Odstavení by se tak pro další pokus velmi ztížilo. Pokud dítěti jednou řeknete, že je mlíčko vypité, berte to, jako definitivní fakt.

Kdy není vhodné ukončovat kojení?

Nesmíme opomenout ani skutečnosti, při kterých se nedoporučuje přestávat kojit. Jsou to např. tyto situace:

  • dítě je nemocné
  • stěhujete se
  • dítě začíná chodit do jesliček nebo školky
  • rozvádíte se
  • došlo k úmrtí v rodině…

Ukončení kojení vyžaduje co největší pohodu v rodině, zdraví a zaběhnutý stereotyp.

Ukončení kojení je pro dítě často nelehké. Záleží samozřejmě na povaze, některé zvládne odstavení bez breku a v pohodě, jakoby nic a jiné na vás bude viset několik týdnů.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist