Kadeřnické nůžky – odhalte jejich fígle

Také jste někdy přemýšlela, v čem se (a jestli vůbec) se liší kadeřnické nůžky? Zda za dokonalým účesem stojí zručnost kadeřnice nebo lepší nástroje? Co všechno vlastně jejich nůžky umí?

so cap

Pro kadeřnici je její kufřík s nůžkami, fénem na vlasy a kartáči totéž co futrál s houslemi pro houslistu. Bez něj – respektive bez jeho vnitřku – by si ani neškrtla. Stříhat vlasy je totiž věda a nůžky na vlasy jsou úplně jiné ne obyčejné nůžky na papír.

Zaostřeno… na ostří

Základní rozdíl tkví v ostří. Ve srovnání s klasickými nůžkami mají ty kadeřnické totiž ostří oboustranné. To ve skutečnosti vlasy nepřestřihává, ale doslova je přeřízne. Po vlasech mnohem více klouže a dovoluje tak vlasy prostřihávat a vytvářet vzdušné sestřihy.

I v kadeřnické výbavě však najdeme nůžky, které mají ostří vroubkované. Jednak se s nimi začínají učit budoucí kadeřnice a kadeřníci ve škole (jsou totiž ve styku s vlasy lépe předvídatelné a ovladatelné), jednak se i v praxi používají pro pánské sestřihy – neboť pánům povětšinou stačí vlasy zkrátit a žádné složité prostříhávání nevyžadují. Případně uvítají i práci strojku na vlasy.

Ať už mají kadeřnické nůžky jakékoliv ostří, je vždy potřeba, aby bylo dokonale ostré.  V opačném případě by se při střihání mohly vlasy poškodit. Nehledě na to, že zákazníka by i takové stříhání mohlo skutečně nepříjemně tahat.

Pozor, efilujeme!

Velmi oblíbené jsou v dnešní době tzv. efilační nůžky. Jsou speciálně navrženy pro sestříhávání vlasů a podobají se tak trochu dvoudílné břitvě. Kromě extra objemu s nimi může šikovná kadeřnice docílit také zajímavého střapatého efektu.

Stejně jako klasické kadeřnické nůžky mají i ty efilační různou délku. Délka nůžek nemá na výsledné střihání nejmenší vliv – různé délky se vyrábějí pro individuální potřeby kadeřnic. Jedné se stříhá lépe s kratšími, druhá preferuje delší ostří.  Běžně se vyrábějí nůžky s délkou ostří od pěti do sedmi centimetrů.

Většina kadeřnických nůžek má speciální opěrku na malíček i ergonomické tvarování. Oboje přispívá k pohodlí kadeřnice a jistějšímu stříhání.

A kolik kadeřnické nůžky stojí?

Nejlevnější kadeřnické nůžky si na domácí použití můžete koupit i vy za několik stovek. Levnější nůžky budou pravděpodobně méně kvalitní, ale na stříhání párkrát do roka bohatě postačí. Naopak nůžky, které kadeřnice v salonu využívá denně, si svoji ostrost musí udržet co nejdéle. Proto se vyrábějí z kvalitnějších, a tedy i dražších materiálů. A zaplatíte za ně řádově tisíce.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist