Krbová kamna: kachlová kamna

Krbovými kamny, jednoduše krbem, se rozumí speciální zařízení určené především k vytápění domů. V současnosti jsou však krby více využíván jako dekorativní prvek, např. i pro dotváření relaxační atmosféry.

01v

Krbová kamna pro účely vytápění jsou vždy situována v centrální části domu, tak aby bylo možné vytopit nejlépe všechny obytné místnosti. V současné době se na trhu můžeme setkat s desítkami typů krbových kamen, které se liší jak v použitých materiálech zevnitř, tak i zvenku, s čímž samozřejmě souvisí i nepřeberné množství designů, včetně samotných okrasných kachlí (Archeologové mluví o prvních okrasných kachlích již ze 13. století.).

Jedním z dnes velmi oblíbených typů krbových kamen jsou kamna kachlová, jejichž výhodou je bezesporu dlouhá doba kdy hřejí, protože i po vyhasnutí z nich sálá teplo ještě několik hodin. Dalšími výhodami jsou pak i nízké provozní náklady a velmi malé nároky na obsluhu.

Kachlová kamna můžeme dělit na tři typy:

a) Lehká kachlová kamna mají poměrně velký výkon na malou plochu, a tak dokáží vytopit daný prostor v relativně krátkém čase. Jsou však vhodnější do prostorů, kde se netopí příliš často.

b) Střední kachlová kamna jsou využívána nejčastěji jako alternativní zdroj tepla v prostorech, kde se nachází ještě centrální topení.

c) Těžká kachlová kamna již můžeme využít jako hlavní zdroj vytápění. Mají velmi dlouhou dobu sálání tepla. Na druhou stranu jejich nahřátí trvá poměrně dlouho. Výhodou pak ale je dlouhá doba mezi jednotlivým přikládáním, která bývá až 12 hodin.

Prvními kachlovými kamny byla tzv. Venkovská kachlová kamna, která byla nejčastěji postavena jedním z tamních kamnářů.  Zdobení kachlí bylo velmi zanedbatelné, kamna totiž sloužila především jako zdroj tepla a byla využívána na vaření, popřípadě i pečení.

V průběhu staletí se samozřejmě kachlová kamna měnila a postupem času nabývaly i samotné kachle na kráse, přibývalo zdobných prvků, ale i barevných glazur. Ve 14. století se pak objevila již tzv. Okrasná kachlová kamna, která plnila funkci spíše estetického prvku, zvláště pak v domech šlechtických rodů, které za kamna dokázala nabídnout i velmi vysoké sumy peněz. Pokud se krom zahřátí chcete postarat o své zdraví, pak bude vhodnější infrasauna.

 

 

 

 

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist