Lucie (22): Bez pepřáku ani ránu

Chodíváte domů temnými zákoutími? Stává se vám, že nenajdete vhodný doprovod na večerní cestu domů? Snadno se dostanete do situace, ve které se o sebe budete muset postarat sama! I já jsem musela…

hurricane-ye4

I když by detailní vyprávění toho, co jsem zažila, někteří čtenáři zajisté ocenili, dnešní článek chci věnovat něčemu jinému – obraně a konkrétně pepřovému spreji. Ani s ním to totiž není tak jednoduché, jak se všude tvrdí.

Co vám řekne reklama

Pepřový sprej je malý, vejde se do každé kabelky, moc neváží, k použití nepotřebujete fyzickou sílu a útočník se k vám nemusí ani přiblížit. Navíc je používají i příslušníci policie ČR – ti používají konkrétně spreje KO JET či sprejové svítilny TORNADO, které jsou nejsilnější, co se týče obranné složky spreje.

Něco takového musí být skutečně dobré, že? Ano, ale…

Umíte sprej používat?

…ale pravdou je, že taková užitečná zbraň ztrácí všechny své výhody v rukách někoho, kdo ji neumí používat. A teď se neurazte, slečny a dámy, ale to je většina z vás. A ani já jsem neuměla, když jsem si ho pořídila. Bláhově jsem myslela, že stačí vytáhnout, zmáčknout a jsem za vodou.

Pepřák patří do ruky – ne do kabelky

Většina majitelek peřových sprejů je totiž schovávají v útrobách kabelky nebo v batohu. Když vás někdo napadne, v žádném případě nebudete mít čas štrachat v kabelce. Popravdě řečeno ani nebudete mít čas pepřák vytáhnout z kapsy. Jediná příležitost k použití tak je, pokud jej máte už připravený v ruce – když například máte v plánu projít potenciálně nebezpečným územím. A pozor – rovnou si ho odjistěte. Útok je činem několika vteřin a na boj s pojistkou skutečně nebude čas.

Pepřový sprej také není zbraň na extrémně blízkou vzdálenost. Pokud je útočník už u vás a drží vás za ruku, jen těžko mu v tom zmatku dokážete namířit do očí. A pokud mu jen postříkáte bundu, nezachrání vás to.  Sprej je neúčinnější ve chvíli, kdy se k vám útočník přibližuje a je vzdálen cca 2–3 metry. V tu chvíli má smysl začít „pálit“. A pak utíkat.

Sprejová svítilna – ano, či ne?

Na rozdíl od klasického spreje má sprejová svítilna navíc jednu nespornou výhodu – za tmy si posvítíte na temná a podezřelá zákoutí, abyste včas identifikovala nebezpečí. Je to daleko lepší, než s sebou nosit k pepřovému spreji ještě baterku – čili opět úspora místa a navíc budete mít druhou ruku volnou a tudíž připravenou k další obraně.

Svítilnou můžete také útočníka oslnit – zde si ale dejte pozor na drobný fakt. Oslněný člověk podvědomě zavře oči, takže následná palba pepřákem nebude účinná. Ale i oslnění vám může dát několik rozhodujících vteřin.

Tip nakonec: Pepřák dokáže zachránit, ale musíte to s ním umět. Nebojte se proto jej vyzkoušet. Schválně, jak rychle dokážete vypálit? A dobře zamířit?

 

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist