Mýty o saunování, aneb věříte jim i vy?

Mýty o saunování, aneb věříte jim i vy?
Ohodnoťte článek!

Saunování je mezi lidmi velmi oblíbené. I tak ale po světě koluje spousta mýtů, které jsou spojeny i s návštěvou sauny a ne vždy jde o úplnou pravdu. Pokud vás zajímá hned několik z mýtů, čtěte dál.

Sauna je velká zátěž pro srdce

Jde o mýtus. Je dokázáno, že pravidelné návštěvy finské sauny posilují imunitní systém, ale i srdce a s ním spojené cévy a krevní oběh.

Děti by v sauně neměly co dělat

Děti do sauny mohou, jen je nesmíte vystavovat stejným teplotám jako u dospělých osob. Pokud s dětmi navštívíte finskou saunu, nechejte je sedět v nejnižším bodě, kde je i teplota nižší než nahoře.

Sauna je dobrým pomocníkem při hubnutí

Sauna sama o sobě se o váš úbytek na váze nepostará. Základ pro hubnutí je zdravá strava a pravidelný pohyb. Není však řečeno, že vám sauna při hubnutí nepomůže vůbec, ba naopak – sauna přispívá k regeneraci těla a zbavuje tělo škodlivých toxinů, díky nimž se nám v těle usazuje podkožní tuk.

Po návštěvě sauny nastydnu rychleji

Hodně lidí se saunování vyhýbá hlavně v zimě. Proč? No přeci, aby nenastydli. Tohle je ale velký mýtus. Pravidelné návštěvy sauny v zimě zvyšují obranyschopnost organismu a posilují imunitu. Díky tomu jste proti zmíněnému nachlazení, virům i bakteriím odolnější.

Sauna způsobuje únavu

Pokud jdete do sauny unavení, unavení nejspíše zůstanete. Rozhodně ale neplatí, že ve vás sauna vyvolá nebezpečnou ospalost, kdy nebudete schopni fungovat. Sauna slouží k relaxaci, odpočinku, odstraňuje stres, ale zároveň i zrychluje regeneraci kloubů a svalů.

Kojící žena do sauny nesmí

Kojící ženy do sauny mohou. Jen musí dbát na zvýšenou hygienu, kdy je třeba důkladná sprcha a příjem tekutin. Jen nesmíte zapomenout na to, že může dojít k samovolnému úniku mléka.

Saunování při menstruaci je nehygienické

Jde o velmi sporné téma, kdy jedna část saunování při menstruaci zavrhuje, druhá pak nadšeně do sauny vstupuje kdykoliv. Saunování při menstruaci zvyšuje riziko většího krvácení z dělohy, ale i riziko infekce. Pokud však i přes tyto skutečnosti do sauny chcete, můžete – jen musíte použít místo ochlazovacího bazénku sprchu.

Saunování v těhotenství je nebezpečné

Saunování při těhotenství uvolňuje svaly, proto je mezi ženami tolik oblíbené. I tak byste se ale měli mít na pozoru. Nesmíte zapomínat na to, že se při saunování zvyšuje vnitřní teplota těla, kdy příliš vysoká (nad 38°C) může při těhotenství způsobovat potíže. Proto saunu v prvním trimestru raději vynechejte. Ve druhém a třetím trimestru do sauny můžete, nesmíte se však vystavovat příliš vysokým teplotám, ale ani velkému množství páry, která může způsobit kolísavý krevní tlak. Pokud se chcete prohřát, můžete zkusit teplou koupel nebo návštěvu tepidaria.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist