Na jaro je třeba myslet již teď aneb až se vás dům a zahrada na jaře zeptají

O dům, zahradu i o malý byt je třeba se průběžně starat. Každé roční období s sebou přináší řadu úkolů, které je třeba splnit. Jaro je pak zvláště náročným časem, protože mnoho věcí po zimním období začíná znovu.

Abyste nebyli zbytečně zaskočeni, je třeba se na jaro připravit předem, ideálně již na podzim. Stačí jen po malých chvilkách, které však v souhrnu zabrání stresu z mnoha nových úkolů, které s sebou jarní sezóna přináší. Jak to tedy udělat?

Roční cyklus aneb vše je propojené

Ač je teprve podzim, nedejte se mýlit tím, že jaro se objeví až za dlouhou dobu. Jaro tu naopak bude již velmi brzy. Z tohoto důvodu je třeba se na jaro připravit již na podzim. Člověk od nepaměti musí stále plánovat dopředu.

Již samozřejmě nejsme na počasí a celkových klimatických podmínkách tak závislí, jako byli naši dávní předkové, ale přesto běh času a cyklus čtveřice ročních období nesmíme nikdy pouštět z paměti. Platí tedy hleslo: Na podzim být připraven již z jara a naopak – na jaro být připraven již z podzimu.

Na jarní sezonu je zapotřebí mít své pomůcky vždy po ruce a proto již nyní proveďme malou inventuru svých zásob. Je všeho dost? Nerozbilo se něco trvale a neodložili jsme to s tím, že na jaře se věc pořídí nová? Jenže na jaro se musí myslet už teď.

Nemusíme věc hned kupovat, ale je vhodné zjistit přehled dostupných stejných i alternativních produktů a vyhlédnout si ten svůj. Na jaře je pak již dobré nakupovat najisto a bez časových prodlev spojených například se studiem recenzí produktu na internetu a podobně.

Inventura nejdůležitějších pomocníků

Vlastníme-li rodinný dům, rovněž tak vlastníme i trávník. A právě tak se stávají jedním z klíčových nástrojů naší péče o rodinný dům a zahradu zahradní sekačky. Je lhostejné, vlastníme-li sekačku elektrickou či benzínovou, je nutné starat se o všechny typy. Je naše sekačka tedy v pořádku?

Nepotřebuje nabrousit nože či vyměnit struny? A fungují dobře přívodní kabely, používáme-li model na elektřinu? To vše je třeba kontrolovat, abychom byli na nastávající sezonu sekání trávy řádně připraveni a nebyli zaskočeni nečekaným problémem.

Shledáme-li, že sekačka je už příliš problémová, či chceme-li například přejít na nový a již celkem rozšířený robotický typ a podobně, v tom případě musíme počítat s příštím poněkud vyšším finančním výdajem. S touto myšlenkou je zapotřebí nadále hospodařit s našimi penězi, abychom byli schopni pravidelně odkládat stranou určitou částku. Robotická sekačka rozhodně není levná věc, ale může výrazně ulehčit údržbu zahrady.

To však neznamená, že by zahrada nemohla být krásná, bude-li udržována pouze prostřednictvím tradičního modelu sekačky. Záleží na vkusu a možnostech každého majitele. Meritem věci je údržba zahrady, ne vynakládání vysokých finančních částek.

Další pomocníci jsou také důležití

Mezi další pomocníky, kteří nám s péčí o dům a zahradu napomohou, patří zahradní konve, nářadí na údržbu záhonů a podobně. Také je zapotřebí zkontrolovat stav pracovních rukavic a našeho základního řemeslnického nářadí, především kleští, kladívek, šroubováků, hřebíků a dalších spojovacích materiálů.

Stejně tak nám velmi dobře poslouží i schůdky a žebříky, ideálně s protiskluzovou úpravou schůdků. Vyplatí se revidovat i svinovací metry, lepicí izolační pásky, provazy, oleje, prodlužovací kabely, hadry, čisticí prostředky a podobně. Otázkou je, jak tyto navýsost užitečné předměty v praxi skladovat.

Efektivní skladovací systém vám ušetří nejen prostor, ale i čas při hledání jednotlivých věcí, takže se vyplatí pořídit několik sad úložných boxů či krabic. Některé se dají skládat do sebe, takže budou-li dočasně prázdné, jednoduše se vloží jedna do druhé a nebudou zabírat další prostor. Materiálem pak může být plast, papír, ratan, sklo a další.

Právě i obyčejné sklenice mohou dobře posloužit jako úložiště pro nejrůznější drobné komponenty. Stejně tak je možné si pořídit proutěné košíky a ošatky, které dodají atmosféru poklidných starých časů.

Bydlení dělá nábytek

To, že je nábytek samozřejmou součástí bytu či rodinného domu, je každému zřejmé. Na škodu však je, že není příliš využíván zahradní nábytek, ač může přinést mnoho krásných relaxačních momentů. To je na jarním a letním období velmi příjemné.

Je možné si dopřát kvalitní stolovací soupravu, houpací křeslo, lehátko, slunečník. Praktické je pak využívat i nábytek, který zároveň slouží jako úložný prostor, například lavice, které kromě sedací plochy disponují i hlubokým objemem.

Na jaro se tedy můžete těšit s klidným svědomím, budete-li se na sezonu postupně připravovat prostřednictvím jednoduchých malých kroků.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist