Pozor na nebezpečnou komplikaci při angíně

Ohodnoťte článek!

Angína je onemocněním, které postihuje ročně mnoho dětí i dospělých. V běžných případech proběhne poměrně snadno, příznaky jsou především větší či menší bolest v krku, především mandlí, zvýšená teplota, slabost. Je potřeba nasadit antibiotika, která během pár dnů nejhorší příznaky zaženou, nemocnému se však nadále po týden až dva doporučuje pobyt na lůžku.

Když se stav nelepší

U angíny se však občas může vyskytnout komplikace, tzv. absces. Poznáme jej tak, že bolest v krku neustupuje, nemocný nemůže mluvit, polykat, v posledním stádiu není možné dýchat pusou, pouze nosem. Provází-li nemoc rýma, je absces vysoce nebezpečný. Vše je způsobeno tím, že je hrdlo nateklé.

Neváhejte vyhledat pohotovost, nebo jeďte do nemocnice

Jestliže u sebe pozorujete, že horečka odezněla, ale vaše hrdlo je sevřené, měli byste jet k lékaři. Příznakem je i to, že v ústech, u kořene krku, můžete zpozorovat bílou bouli. To je ono ložisko hnisu, které brání v průchodu jídla, pití a brání snadnému dýchání. Může sahat až do oblasti níže v hltanu a hrtanu. Může prasknout, ale je zde riziko udušení, navíc budete-li obsah polykat, mohli byste se dočkat dalších komplikací, ložisko bývá velmi rozsáhlé. Pokud praskne, hnis nepolykejte, ale vyplouvejte. Pokud nepraskne, je nutné řešit chirurgicky. Tak nebo tak je důležité, aby byl krk vydezinfikován odborně a došlo k podáváním speciálních antibiotik a léků snižujících otok hrdla.

Možná se nevyhnete pobytu v nemocnici

Pokud vám zjistí rozsáhlý absces, který sahá hluboce k vašim plicím, i po vyčištění si vás zřejmě budou chtít nechat v nemocnici. Jde o to, aby lékaři hlídali váš stav a nedošlo ke znemožnění dýchání, otok splaskl. V nemocnici si můžete při bezproblémovém průběhu pobýt tři až čtyři dny. Onemocnění je nakažlivé, proto i když už se budete cítit dobře (kromě nemohoucnosti polykat a dýchat se budete cítit díky předchozím antibiotikům dobře), budete muset být na lůžku, vyhnout se kontaktu s ostatními.

I když je angína za normálních okolností snadné onemocnění, i tady se může vyskytnout nečekaná komplikace. Nyní už budete vědět, že pokud se stav po pár dnech nezlepší, je dobré vyhledat pro zkontrolování krku lékaře.

 

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist