Při průjmu nezapomínejte nejen na dietu, ale i na dostatek tekutin

Průjmová onemocnění jsou častá u dětí i dospělých. Můžeme k nim přijít nedůslednou hygienou, pozřením špatného jídla nebo pití, ale způsobit je může i vir a bakterie.

Jestliže vás trápí úmorný průjem a bez toalety se neobejdete celou noc nebo den či dokonce několik dnů, je nevyhnutelné zahájit dietu. V případě, že je průjem způsoben špatným jídlem, většinou se tělo samo vyprázdní a vše se vrátí do normálu. Při zasažení střev virem se nevyhnete léčbě účinnými medikamenty.

Při průjmu dochází zvláště u miminek velmi rychle k dehydrataci. V lékárně můžete zakoupit speciální přípravek určen malým dětem, který je vhodné podat jak při průjmech, tak při vysokých horečkách. Pít je důležité postupně, často, nikoli občas a ve velkých dávkách.

Jak si pomoci doma a kdy navštívit lékárnu?

Nejdříve můžete zkusit osvědčené způsoby, jak si zkusit pomoci bez návštěvy lékárny a užívání léků. Důležité je vyvarovat se potravinám, které jsou tučné, odvodňují, jsou špatně stravitelné nebo mohou průjem způsobovat – např. saláty s majonézou, sirové maso, sushi atd.

Jíst byste měli jen piškoty, rohlíky ideálně z předešlého dne, povolená je i rýže nebo banán. Nezapomínejte na dostatek tekutin, osvědčený je černý neslazený čaj nebo přímo čaj určený pro trávicí obtíže.

Pokud potíže přetrvávají, navštivte např. lékárnu Pharmapoint.cz. Popište lékárníkovi, jak dlouho vás průjem trápí, a nechte si doporučit vhodné léky. Na žaludeční potíže a celkovou úpravu mikroflory nejen v žaludku, ale i ve střevech se užívá např. Smecta. Jde o lék v prášku, který rozmícháte ve vodě a vypijete. Vybrat si můžete ze dvou variant – bez příchutě, nebo s příchutí. Zvláště pro děti je vhodnější varianta s příchutí.

Z léků můžete zakoupit i živočišné uhlí nebo známý Endiaron. Ten se používá u infekčních průjmů a užívat jej mohou dospělí i děti s váhou nad 40 kg. Užívá se obvykle 3x denně a jde o lék, který by měl být v každé lékárničce.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist