Reflexní vestu by řidiči v autě vozili, i kdyby nebyla povinná

Reflexní vestu by řidiči v autě vozili, i kdyby nebyla povinná
Ohodnoťte článek!

Začátkem letošního roku médii proběhla zajímavá zpráva. Tvrdila, že podle vyhlášky č. 208/2018 Sb., která vešla v platnost prvního října loňského roku, není nadále součástí povinné výbavy reflexní vesta. Taková novinka samozřejmě rozpoutala řadu diskuzí a dohadů.

Abychom uvedli věci na pravou míru, reflexní vesta do auta stále je součástí povinné výbavy. Ve vyhlášce doopravdy není jmenovaná, nicméně vyhláška je podřízená zákonu, v němž vesta samozřejmě figuruje. V autě ji tedy vozit musíte.

Čeští řidiči jsou zodpovědní

Velmi zajímavé jsou však výsledky ankety ve článku na iDNES. Vyplynulo z nich, že drtivá většina českých řidičů by v autě vestu stejně vozila, i kdyby povinná nebyla. Možná i pod tíhou vyhlášky z roku 2016, podle které se musíme zviditelnit reflexními prvky za snížené viditelnosti mimo město, jsme si zvykli dbát na to, abychom byli vidět. Což je jedině dobře.

Na barvě nezáleží

Z neznámých důvodů jsou lidé často na vážkách, jakou si pořídit barvu reflexní vesty. Ve skutečnosti na tom přitom absolutně nezáleží, a to ani v zahraničí. Prodávají se žluté a oranžové vesty, takže si vyberte dle libosti. Důležité je, aby odpovídaly normě EN 471. Například rakouští policisté to občas kontrolují.

Nezapomeňte ji nosit

Oblékáte si vestu, když vycházíte z auta mimo obec? Nezapomeňte, k čemu slouží reflexní vesta – auto je bezpečným úkrytem, ale jakmile ho na vozovce opustíte, měli byste na sobě mít vestu. Jelikož v případě nehody nebo dlouhého stání na silnici budou pravděpodobně chtít vylézt ven i jiní pasažéři než jenom řidič, je dobré mít vest v autě více. České zákony sice vyžadují pouze jednu, ale skutečně necháte své blízké napospas?

Jestli vás čeká dlouhá cesta autem na dovolenou, měli byste svou povinnou výbavu obzvlášť pečlivě překontrolovat. Reflexní vesty dokupte, stojí pár desítek korun.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist