Robotický vysavač – zázrak nebo módní hit?

Robotický vysavač – zázrak nebo módní hit?
Ohodnoťte článek!

Robotické vysavače zažívají v poslední době nevídaný boom. Jako u každé novinky se však najdou i skeptici, kteří si nenechají mazat med kolem pusu. Jsou tedy tyto technické zázraky skutečně tak dobré, jak o nich tvrdí reklama?

Propagační letáky nám slibují, že už se o vysávání nebudeme muset více starat. Stačí malého robota jednou naprogramovat a máme po starostech. Poradí si totiž s běžnými nečistotami i úklidem po domácích mazlíčcích. Navíc pro něj není žádný povrch překážkou a ty lepší kousky zvládnou také antibakteriální čištění či čištění UV lampou.

Bod úrazu č. 1 – nekvalitní zboží z Číny

I když se v Číně samozřejmě vyrábí kvalitní elektronika (a nejedna světová firma tam má svoji výrobu), vzniká tam také řada nelegálních kopií či levných napodobenin. A ty se bohužel dostávají i na náš trh. Robotický vysavač však musí mít pro zvládnutí složitého prostoru domácnosti kapku umělé inteligence – a tu u zařízení za mrzký peníz nemůžeme čekat. Od nekvalitních výrobků tady více než jinde platí: ruce pryč.

Bod úrazu č. 2 – hračky a drobné předměty

Kamera, popř. senzory vysavače, se umějí chytře vyhnout nábytku a naplánovat si trasu. Pokud však necháme na podlaze dětské či zvířecí hračky, může je robot buď objet a místo tak vynechat, anebo – zvláště jsou-li menších rozměrů – se je může pokusit vysát. Hrozí pak, že se do vysavače zamotají a znefunkční ho.

Bod úrazu č. 3 – koberce s dlouhým vlasem

Universální robotické vysavače si zkrátka s takovýmto typem koberců neumí poradit.

Bod úrazu č. 4 – kabely a další překážky

Patří-li naše domácnost mezi ty, ve kterých se u stěn povalují svazky kabelů, může se stát, že se do nich méně chytrý vysavač zamotá. Pakliže nejsme doma, končí tím jeho denní uklízecí cesta. Stejně tak se může stát, že vjede pod radiátor nebo jinou nízkou překážku a zasekne se.

Bod úrazu č. 5 – velké nečistoty

Snad každý už slyšel historku o tom, jak robotický vysavač rozmatlal vylitou sklenici marmelády po celém bytě (v drsnějších verzích příběhu zde figurují psí exkrementy). Tyto historky se bohužel mohou zakládat na pravdě. Při výběru robotického vysavače je proto důležité sledovat, jaké všechny funkce má a zda si s takovými nenadálými překážkami umí poradit.

Jak tedy vybrat robotický vysavač?

Robotický vysavač je sice módní hit – ale umí být i zázrak. Za zázrak si ovšem musíme připlatit. Po robotovi totiž požadujeme skutečnou dávku umělé inteligence, aby se vyvaroval všech výše zmíněným přešlapům. Za kvalitu tak zaplatíme řádově tisíce korun, lepší kousky seženeme od cca šesti tisíc výše.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist