Rozvod: co uděláme s hypotékou?

Rozvod: co uděláme s hypotékou?
5 (100%) 1 vote

Nepříjemná a svízelná životní situace v podobě rozvodu manželství přináší mnoho otázek. Jak dál naložit se svým životem, co děti a jak řešit hypotéku po rozvodu? Existuje pár možností, jak hypotéku po rozvodu vyřešit, vše samozřejmě záleží na komunikaci mezi rozvádějícími se manželi. Jak to zvládnout, to vám napovíme v našem článku.

3 tipy, co s hypotékou, když se rozvádíte:

Hypotéku převezme jeden z manželů a toho druhého vyplatí

Řešení převzít hypoteční úvěr na bedra jednoho z exmanželů je z hlediska vyřizování nejjednodušší volbou. Ovšem častokrát jeden z rozvádějících se manželů nedisponuje tolika penězi, aby svého exmanžela vyplatil a zároveň pravidelně splácel splátku hypotéky. Proto je potřeba vzít si hypotéku novou, nebo přidat nového partnera jako spoludlužníka, aby se podílel na splácení hypotečního úvěru.

Na co se připravit v případě převzetí hypotéky? Na nové posuzování banky schopnosti splácet, zajištění dokumentů k vyvázání druhého z úvěrového vztahu.

Prodat nemovitost a zbytek peněz si mezi sebou rozdělit

Tato volba je vhodná pro manželé, kteří nechtějí v domě setrvávat i po rozvodu. V případě, že mají oba kam jít, není nad čím rozmýšlet.

Kupec nemovitosti rozvádějících se manželů uhradí dluh přímo hypoteční bance. Nemovitost je následovně převedena na nového majitele nemovitosti a zbytek peněz si mezi s sebou rozdělí budoucí exmanželé. Narazit můžete v případě správného načasování prodeje nemovitosti. Pohlídejte si, kdy splatíte bance svůj dluh.

V případě, že bance splatíte hypotéku dřív, než skončí tzv. fixační období, zaplatíte bance vysoké poplatky za předčasné splacení. Úmysl splatit hypoteční úvěr jste navíc povinni bance oznámit písemně minimálně 30 dní před koncem fixačního období. Řešení, které vám může pomoci, dokud neskončí fixační období půjčky je pronájem nemovitosti, ten vám pomůže pokrýt měsíční splátky hypotéky a nebudete muset platit vysoké sankce za předčasné splacení.

Prodat nemovitost i s hypotékou, kterou je zatížená

Možností je prodej nemovitosti i s hypotékou, jde tedy o převod hypotéky na nového majitele nemovitosti. Tato varianta je mnohem častější, než možnost předcházející. Málokdo totiž disponuje takovým množstvím finančních prostředků, aby nemovitost zaplatil sám, bez pomoci hypotečního úvěru. Z výše smluvní kupní ceny je odečtena aktuální výše hypotéky prodávajících a zbývající část peněz je uložena u banky či notáře. Rozvádějící se manželé obdrží peníze až po zápisu do katastru nemovitostí.

Pokud jste sjednávali hypotéku s ne příliš výhodnými podmínkami, má kupující jedinečnou šanci k refinancování stávající hypotéky. Nevíte si rady? Vypočtěte si výši splátky hypotéky po refinancování pomocí kalkulačky.

Hlídejte si termíny, na vyřízení hypotéky máte 3 roky od rozvedení manželství. Mluvte spolu o tom, kam chcete, aby vaše cesty směřovaly, na co máte finanční prostředky a které místo bude nejlepší pro vaše děti. Přejeme hodně štěstí!

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist