Víno – nápoj králů

Víno – nápoj králů
Ohodnoťte článek!

Víno je od pradávna považováno za jeden z nejušlechtilejších nápojů vůbec. Už v řecké mytologii bylo o víně známo hodně díky bohu vína Dionýsovi, jenž byl známý také díky svému třtinovému prutu se šiškou na konci. Tento božský nápoj byl rovněž nápoj králů a ti, kdo jednou víno ochutnali, dobře ví, že po první sklence je člověku jako ptáku, po dvou nebo třech sklenkách vína je pak silný a odvážný jako lev, ale po dalších neuvážených doušcích tropí hlouposti.

Červené, nebo bílé?

Vychutnat si sklenku vína může každý podle toho, jaké víno má rád. Někdo holduje vínu, které má kořennou, medovou, znamenitou chuť, jako je Tramín červený. Jiný si rád dá sklenku lahodného Müllera Thurgau, jehož vůně připomíná muškát a vanilku.

Červené víno se vyrábí z červených odrůd, tedy hroznů s tmavě modrou nebo vínovou slupkou. Bílá zase z bílých odrůd, kde je jejich slupka světle zelená nebo našedlá. Červená, ale i bílá vína se navíc liší technologií výroby. K výrobě bílého vína se hroznová šťáva lisuje a fermentuje odděleně od slupek. Červené víno prochází procesem kvašení spolu se slupkou a díky tomu získává svou barvu a strukturu. Je tu také víno růžové, které je často mylně považováno za bílé smíchané s červeným. To není pravda. Růžové víno se vyrábí téměř jako víno červené. To znamená, že zraje se slupkou, ale ne dlouho.

Vína archivní

Nejdříve tři roky po sklizni se na trh dostávají archivní vína. Jsou to vína z vybraných druhů révy, která vyniká především svou kvalitou. U mnohých lidí totiž převládá názor, že čím je víno starší, tím je lepší, ale je třeba upozornit na to, že tomu není pravda vždy. Víno je přírodní produkt a zůstává jím také po naplnění do vinných lahví. Pokud se skladuje po delší dobu, může podléhat přirozeným změnám, které mohou být vyvolány biologickým procesem. A to má samozřejmě vliv na kvalitu vína.

Skvělé archivní víno 1980 si milovníci tohoto královského moku mohou zakoupit na e -shopu wineme.cz.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist