Virtuální realita – dobrý sluha, špatný pán

Virtuální realita – dobrý sluha, špatný pán
Ohodnoťte článek!

Fenoménem dnešní doby je bezesporu internet. A také internetové seznamky, na realitě nezávislý svět, který se točí podle svých pravidel. Snad každá z nás občas utíká před problémy skutečného života ke snění a virtuální svět internetových seznamek ho v mnoha věcech dokáže nahradit.

Tak to vnímala i Markéta, která se na seznamku chodila odreagovat od běžných životních problémů. Jednoho večera jí oslovil Aleš. Ze začátku byla jejich konverzace opatrná, ale postupně poznávali, že mají hodně společného. Oba žili v dlouholetém manželství, ze kterého se časem vytratila vášeň a nahradil ji stereotyp.

Psali si delší dobu, nejdříve v kamarádském tónu, ale časem se v jejich konverzaci začal objevovat erotický podtext.  Domluvili se, že se setkají, ale Aleš nakonec setkání zrušil. Markéta měla pocit, že se zalekl přechodu do reality a zamrzelo jí to.

Psali si pak dál, ale jejich komunikace už byla spíše v přátelském tónu a méně častá.  Jednou odpoledne jí od Aleše přišla zpráva, kde se jí ptal, jak se jí daří a kdy se konečně uvidí. Nechtělo se jí na to odpovídat, hlavu měla plnou někoho jiného, tak mu až v noci před spaním poslala odpověď.

Aleš jí už ten večer neodpověděl a ani ráno od něj žádná zpráva nepřišla, tak ho pustila z hlavy. V práci byl zmatek, zmeškaného hovoru z cizího čísla si všimla na mobilu až po nějaké době. Řekla si, že až připraví podklady pro šéfa, zavolá zpátky, aby zjistila, kdo jí z neznámého čísla volal. Ale když se za chvilku znovu na mobil podívala, zjistila, že jí z toho čísla přišla nějaká zpráva. Byla zvědavá, kdo jí píše, zprávu otevřela a nechápavě četla text zprávy „Vidím, že si s Alešem rozumíte lépe než já, tak hodně štěstí, nebudu dělat problémy“.

Ještě se ani nestačila vzpamatovat a přišla jí zpráva od Aleše, že v noci už spal a že si jeho žena tu zprávu přečetla.  Markéta nad tím přemýšlela a po chvilce se rozhodla, že se Alešově ženě omluví a vysvětlí jí, že o nic nešlo, že to byla jen přátelská zpráva. Ale reakce Alešovy ženy byla negativní, považovala Alešovo chování za neomluvitelnou nevěru.

Pak byl pár dní klid, Markéta na to přestávala myslet a o to bylo větší její překvapení, když přišla jednou odpoledne z práce domů a u nich v obýváku seděla cizí žena a bavila se s jejím mužem. Z jejich rozhovoru pochopila, že je to Alešova žena a Markéta se marně snažila oběma vysvětlit, že Aleše nikdy ve skutečnosti neviděla, že si jen psali.

Alešova žena podala žádost o rozvod a také u Markéty doma byla situace velmi vyhrocená. V té době se Aleš Markétě po delší době ozval, chtěl s ní situaci probrat.

Seděli v kavárně naproti sobě u stolu a dívali se na sebe. „Tak tohle je Aleš, ten obtloustlý, téměř plešatý muž“ říkala si nevěřícně Markéta, která si uvědomila, že si představu o Alešovi vytvořila z jedné profilové fotky, která byla podle všeho tak deset let stará. „A tohle má být vysoká, štíhlá, atraktivní blondýnka“ říkal si znechuceně Aleš.  A oba současně si uvědomili, jak je virtuální realita zrádná, když nám vykresluje naší ideální představu toho, kdo sedí na druhé straně u klávesnice.

Mějme proto při virtuálním snění oči otevřené a pokusme se získat více informací pro konkrétnější představu o protějšku, se kterým si vyměňujeme žhavé zprávy. Abychom nedopadly jako Markéta z našeho příběhu nebo Jitka, která si podle profilové fotky psala s urostlým a pohledným mužem.  Někoho jí matně připomínal a při zkoumání dalších fotek, kde byl vyfocen v hokejovém dresu a s pohárem nad hlavou, jí osvítil záblesk poznání, že si zřejmě píše se známým hokejistou Jiřím Šlégrem. Asi nemusím zdůrazňovat, že při setkání na skypu, kam údajného hokejistu schválně vylákala, zjistila, že muž se spíše podobá jednomu nejmenovanému politikovi, zakladateli politické strany se lvem v názvu.

Virtuální realita je dobrý sluha, ale špatný pán, užívejme si lákavého virtuálního víření, ale neztrácejme hlavu, zůstaňme oběma nohama na zemi, aby nám náš vysněný svět přinášel jen příjemné zážitky.

Autor: Hrisnicebloguje.webnode.cz

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist