Výběr kočárku a autosedačky nepodceňujte

Výběr kočárku a autosedačky nepodceňujte
4.8 (96.67%) 6 votes

K základní výbavě každého rodiče patří prvních několik let života dítěte kočárek. Dnes můžete vybírat ze tří základních typů, hlubokého kočárku, sportovního a kombinovaného. Hluboký kočárek je klasická korbička pro novorozeně, kterou známe už z dob našich maminek a babiček. S hlubokou korbičkou si vystačíte zhruba první půlrok života dítěte. Potom už bývá dítě velké a také se pomalu v kočárku staví a může i vypadnout.

Sportovní, nebo i golfový kočárek, je kočárek pro větší dítě, ve kterém může být vsedě nebo i vleže. Dá se používat od půl roku stáří do tří až čtyř let, podle hmotnosti dítěte. Nechybí mu samozřejmě popruhy pro větší bezpečnost. Kombinovaný kočárek potom spojuje tyto dva typy a nabízí nejkomplexnější řešení. Ze zmiňovaných kočárků vydrží nejdéle, protože jej můžete použít jak v hluboké, tak sportovní variantě. Vašemu dítěti tak bude sloužit od narození až do nástupu do školky.

V dnešní době také patří kombinované kočárky k nejoblíbenějším. Jejich nákup představuje jednorázovou záležitost a zároveň je investice do nich zpravidla nižší, než kdybyste kupovali dva různé kočárky po sobě. Pro rodiče s autem se hodí i trojkombinace, které spojují hlubokou korbičku, sportovní sedačku a autosedačku. Některé kočárky umožňují i dodatečné přikoupení autosedačky, která se dá na kočárek připevnit.

Při výběru kočárku je potřeba soustředit se na několik faktorů. Prvním z nich jsou kola kočárku, která by měla odpovídat terénu, ve kterém se pohybujete. Do města stačí menší kolečka z plastu, do horších terénů doporučujeme kola s nafukovací duší, nebo i terénní kola. Důležitá je také hmotnost a skladnost kočárku, zejména pokud vás čeká jeho časté vynášení do schodů nebo převážení autem. Neuškodí podívat se i na nosnost kočárku, hlavně pokud hledáte kočárek pro větší dítě.

Zásadní je samozřejmě bezpečnost kočárku. U sportovních variant je nezbytný pětibodový bezpečnostní pás, u všech modelů je navíc prospěšná ruční brzda na rukojeti, kterou oceníte zejména při sportu. Další výbava se odvíjí od toho, kolik chcete do kočárku investovat a jak sofistikovaný model hledáte. Pro co největší pohodlí se dívejte po nánožníku, otočné sedačce, polohovatelné sedačce nebo třeba tašce na kočárek. Jaké konkrétní hodnoty by měl kočárek splňovat, a jaký je ideální model pro vaše potřeby se můžete dozvědět v nejrůznějších testech, obsáhlých článcích věnovaných kočárkům, nebo z rad zkušených maminek. Jeden takový test kočárků vyzdvihneme, a to test na webu Arecenze, kde mimo jiné naleznete i článek věnovaný výběru a tipy na nejlepší kočárky.

Pokud hledáte kočárek v trojkombinaci s autosedačkou, nebo zvažujete její dokoupení, měli byste vědět, podle čeho ji vybrat. V první řadě byste se měli řídit hmotností dítěte, je také dobré vybírat autosedačku, kterou můžete přizpůsobit jeho výšce. Velmi dobrou pomůckou při výběru jsou testy a certifikáty. Každá správná sedačka musí být homologovaná, tedy schválená ministerstvem dopravy. Měla by mít také oranžové označení ECE R44. Výhodou navíc jsou potom štítky i-Size nebo ISOFIX. Více o certifikátech a kritériích, podle kterých najdete správnou autosedačku, se můžete dočíst na zmiňovaném webu Arecenze v testu autosedaček. Web se kromě kočárků a autosedaček věnuje i různým domácím spotřebičům, naleznete tam například také test vysavačů.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist