Vytapetujme si pokoj

Tapetování není žádná velká věda, zvládne to každý průměrný majitel domu i bytu. Stačí několik základních pomůcek. Jaké to jsou, to záleží na druhu tapety. Vyberete-li si samolepicí tapetu, bude vám úplně stačit nůž a stěrka. Samolepicí tapety jsou již z výroby opatřené na zadní straně lepidlem, stačí tedy sejmout krycí papír a můžete jít na věc. Jakmile tapetu přitisknete na zeď, je třeba stěrkou uhladit její povrch tak, abyste odstranili zpod tapety všechny vzduchové bublinky, tapeta tak dokonale přilne k podkladu. Nůž potom máte na případné upravení délky tapety.

Bez lepidla ani ránu

Pro lepení všech ostatních tapet budete potřebovat také speciální lepidlo, které se liší podle typu tapety, a dále štětec, kterým budete lepidlo nanášet rovnoměrně na zeď či tapetu. Podle typu tapety se liší nejen typ, ale také způsob nanášení lepidla. Zatímco u papírových tapet se lepidlem natírá pás tapety, u vliesových tapet se lepidlo aplikuje na zeď a na něj teprve přikládáte tapetu. Opět je třeba zbavit se vzduchových bublinek, jejichž vzniku se při tapetování nevyhnete, mějte proto vždy po ruce stěrku.

Jak vybrat vhodnou tapetu

Při výběru tapety zohledněte vždy účel používání místnosti, kterou chcete tapetovat. Je rozdíl, zda budete tapetovat ložnici, kuchyň nebo jídelnu. Podle toho vyberte materiál tapety, vzor a barevné provedení. Aby výsledný efekt byl dokonalý, dodržujte obecné zásady pro používání barev v interiéru. Světlejší odstíny místnost opticky zvětšují, čím tmavší barvy zvolíte, tím menší se bude prostor zdát. Do ložnic a pracoven jsou nejvhodnější studené jemné barvy, nejlépe odstíny zelené, modré, fialové a bílé, které pomáhají relaxovat a uklidnit mysl. Naopak kuchyň nebo jídelna mohou být živé, plné pestrých barev, můžete použít fototapety s motivy ovoce, květin apod. Nebojte se ani velkých vzorů, v prostorných interiérech vypadají skvěle a pokoj bude díky nim vzdušnější.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist