Zabavte děti uvnitř, když venku je zima, prší a sníh ne a ne přijít

Zima je hezká, když je bílá a zasněžená, když můžeme s dětmi ven, postavit sněhuláka, iglú, připravit dráhu na kopci, nebo jet přímo na lyže a užívat si sněhových radovánek. Jenže pokud nám počasí nepřeje, právě jako nyní, kdy sníh chybí, občas prší, a je chladno, trávíme dny vesměs doma.

Nejedna maminka i tatínek pak dříve či později řeší to, jak ratolesti zabavit, aby jich nebylo všude plno, nekřičely, anebo aby jen nevysedávali televizí a počítačů. Jste-li bez nápadu, zkuste děti zabavit některou z níže uvedených činností. Užijete si je vy, i děti.

Nechte děti navrhnout zábavu

Nejjednodušší je, pokud vymyslíte hru, která bude bavit děti i vás. Spojte užitečné s praktickým. Určitě potřebujete doma něco uklidit, udělat, jako např. uvařit, upéct, umýt podlahu, vyžehlit, umýt stínidla od světel, umýt dveře, vyleštit zasklené obrázky, zrcadla, vytřít police v kuchyňské lince, vyčistit zapečený plec na pečení, vyčistit pračku… nechte malé děti dělat to, co je láká a baví, ale co samozřejmě s vaší pomocí zvládnou. Malé mohou leštit zrcadla, vyčistěte společně pračku, ony budou mít neuvěřitelný zážitek, naučíte je, co drtivá většina dětí neumí a uděláte práci, kterou možná týdny, měsíce odkládáte.

Větší děti nechte žehlit, co na tom, že to pro jednou nebude jako padlý list… důvěřujte jim a ukažte jim, že si jejich snahy, práce ceníte a tak, jak se jim to nejlépe podaří, to nepřežehlujte. Tím byste je zklamali, že byla jejich snaha zbytečná, protože to není dost dobré. Co je potřeba, to přežehlete, až nebudou doma a nebudou vás vidět!

Hraní skutečně

Nechcete pracovat při hraní? Tak se hrejte. Udělejte domeček z prostěradla, deky a stolu, vstup bude po nohy barové židle, zavírat budete polštářem. Děti se v domečcích z nábytku stylu „co domácnost dala“ vyhrají hodiny. Čím větší a prostornější, tím lepší.

Tak, jako jsme se bavili my, když jsme byli malí

Zastavte se cestou z práce v galanterii, nebo v obchůdku s potřebami pro výrobu všemožných výrobků ručně. Takové jsou v Brně, Zlíně, Ostravě, ve všech větších městech, nebo vše koupíte přes internet. Zkuste přivést děti k vyšívání. Dřív přece vyšívaly holky i kluci a bavilo je to. Vyšít si obrázek na triko, na látkovou záložku do knížky, na oblíbenou deku nebo povlečení polštářku… my sami to dnes dětem vůbec neukazujeme. Nebo je zkuste naučit háčkovat, uplést si náramek z bavlnek, vyrábět z fimo hmoty, moduritu… Znáte modurit vy sami? Jde z něj vyrobit (upéct) kde co, budete se všichni bavit!

Hrajte se s dětmi. Je to váš čas, který už nepůjde vrátit, až budou velké. Neochuďte se o neopakovatelné a všem mnohé dávající chvíle, které obohatí váš vztah, zručnost a nebudete se nudit.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist