Zázračné schopnosti novorozenců a další zajímavosti

Zázračné schopnosti novorozenců a další zajímavosti
5 (100%) 1 vote

Vědci dlouho zkoumali chování novorozených dětí a došli k závěru, že během prvních 90 minut po narození u nich můžeme pozorovat úžasné schopnosti, které se po této krátké chvíli ztratí. Samozřejmě podmínkou proto je, aby se dítě narodilo donošené přirozenou cestou a bez použití sedativ.

isifa_146921212

Může to znít zvláštně, ale jedním z nejdůležitějších reflexů zdravého novorozence je „chůze“, kterou nacvičoval celou dobu v maminčině břiše. „Krůčků“ si můžete všimnout, když chytíte dítě za ručičky a uvedete ho do vzpřímené polohy – v tu chvíli začne střídavě zvedat nožičky a „chodit“. Ve skutečnosti se o chůzi samozřejmě nejedná, význam tohoto pohybu je jiný. Tímto způsobem se miminko, po přiložení na maminčino nahé tělo, začne odrážet nožičkama a plazit se po břiše k prsům. Zároveň tak masíruje mamince břicho a pomáhá vypuzovat placentu z dělohy.

Celá fáze 90 minut po porodu je velmi intimní záležitostí a měla by být, co nejméně narušována. Usnadňuje přechod dítěte z dělohy na svět, stabilizuje jeho srdeční rytmus, tělesné teploty a dýchání.

isifa-136211129

Pokud je vše v pořádku a dítě může prvních 90 minut svého života strávit s matkou, jen ve velmi výjimečných případech ho uslyšíte plakat. Miminko je za těchto podmínek v tzv. klidné bdělosti. Má doširoka otevřené oči a téměř se nepohybuje. V tomto klidném stavu dokáže dítě vydržet hodinu a půl, je uvolněné a soustředěné a vyhledává pohled z očí do očí. Pro oba, matku i dítě, je to nezapomenutelný zážitek.

Zajímá vás, jaké další úžasné schopnosti novorozenci mají? Pokračování najdete na Feedo Blogu.

Kromě toho si můžete přečíst příběhy ostatních maminek, dozvědět se o nejnovějších trendech v rodičovství a inspirovat se recenzemi na různé výrobky a recepty pro miminka i větší děti. Nechybí ani zábavná videa a soutěže.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist