Jak dodržet novoroční předsevzetí

Na začátku roku každý z nás bilancuje, hodnotí předchozí rok a snaží se určit si cíle pro ten nový. Pokud chcete svá novoroční předsevzetí dodržet, připravili jsme pro vás pár rad a tipů. Přečtěte si je.new-years-day-e032b30d21_640

 1. Maximálně specifikujte své cíle

Často nejsou naše cíle dost konkrétní a měřitelné. Možná právě ta vaše loňská vypadala nějak takto:

 • Zhubnout
 • Začít běhat
 • Víc číst
 • Zdokonalit se v angličtině
 • Jíst zdravě
 • Naučit se tančit

Vždy si řekněte, čeho chcete dosáhnout, v jakém časovém intervalu a jak posoudíte, že jste cíle opravdu dosáhli. Pokud chcete víc číst, stanovte si počet knih, které chcete zvládnout do určitého data. Pokud běhat, přihlaste se například na půlmaraton v polovině roku, trénujte a uběhněte jej. Jestli se chcete zdokonalit v angličtině, opět si určete laťku. Jste na úrovni B2? Pak postup na C1 bude během roku akorát. Sníte o hezčí postavě? Řekněte si, kolik chcete zhubnout – za měsíc, za čtvrtletí, za půl roku.

 1. Svoje cíle si zapište

Je jedno kam. Někdo použije svůj diář, někdo stolní kalendář, jiný si cíl nalepí na ledničku. Svou vizi byste však měli mít na očích. Navíc, když si něco napíšete, je to pro vás mnohem závaznější (a reálnější).

 1. Kontrolujte průběžně jejich dodržování

Jsou věci, které budou trvat několik měsíců, možná i celý rok. Vše si pečlivě naplánujte a možná bude i lepší, abyste měli hotovo už na konci listopadu, neboť většina z nás má koncem roku v práci celkem napilno. Některé cíle si rozfázujte na menší.

 1. Netýrejte se něčím, co nezvládnete

Jen vy sami znáte své limity, takže se zbytečně nepřepínejte. Opravdu si stanovte maximálně reálné cíle. Rozhodně po sobě nemůžete chtít, abyste ze dne na den přestali jíst čokoládu, když ji milujete. Pokud máte cíl zhubnout nebo jíst zdravě, dejte si jeden den v týdnu, v kterém můžete trošku zhřešit. Samozřejmě si můžete nastavit laťku hodně vysoko, ale budete velmi zklamáni, pokud cíl nesplníte.

 1. Používejte aplikace a sociální sítě

Moderní doba si žádá moderní prostředky. Malé úkoly si můžete zapisovat do Keepu, důležitá data samozřejmě zapisujte do Google kalendáře. Pokud je vaším cílem začít běhat, není nic snazšího, než si stáhnout nějakou aplikaci na běhání, v níž budete mít naprostý přehled nejen o tom, za kolik jste jakou trasu uběhli. Jsou to například Endomondo nebo Runtastic. Kdo chce začít číst, nesmí si nechat ujít přihlášení do Goodreads a nechat se motivovat i inspirovat čtením tisíců dalších čtenářů. Můžete si o sociálních sítích myslet, co chcete, rozhodně na nich najdete podobně smýšlející lidi s podobně nastavenými cíli a s nimi se spojte a vzájemně se podporujte ve svém postupu. Existuje tisíce skupin běžců, hubnoucích maminek nebo jen milovníků knih.

A jaká jsou ta vaše novoroční předsevzetí? Jsou skutečně reálná a měřitelná, jak jsme psali v článku? Podělte se s námi o ně.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist