Co je to finanční gramotnost? Znáte tyto základy?

Asi se shodneme, že peníze náš život ovlivňují každý den. A čím dříve se s nimi naučíme zodpovědně zacházet, tím lépe. Tuto dovednost se bohužel musíme naučit sami, a pokud to neuděláme, velmi snadno můžeme dělat špatná rozhodnutí – utrácet zbytečně, přežívat od výplaty k výplatě, dostávat se do nepříjemných situací. Hledáte pomoc z dluhů, anebo prostě jen chcete žít lépe?

By: Tax Credits

Naopak to, že se umíme správně rozhodnout a rozumíme chování našich financí, se nazývá finanční gramotnost.

Ačkoli je vnímání finanční gramotnosti velmi subjektivní, můžeme tam rozhodně zařadit například znalost finančních pojmů (co je úrok, dluh, RPSN, jak zjistit IBAN), orientaci v základních produktech na trhu, schopnost stanovit si rodinný rozpočet, případně zhodnotit investiční rizika a mnoho dalších věcí.

Už jste se zarazili a máte pocit, že tápete? Poradíme vám se základními pojmy.

Jak si rychle vytvořit rodinný rozpočet

Každý by měl mít přehled o svých příjmech a výdajích. Ať už žijete sami, nebo fungujete jako rodina, je dobré mít svůj rodinný rozpočet – tedy finanční plán, kterého se budete snažit držet. Jak začít? Rozhodněte se, v čem chcete svůj rozpočet evidovat. Pokud jste největší kamarádi s tužkou a papírem, postačí vám obyčejný blok a kalkulačka. Velmi oblíbený je také nějaký tabulkový editor, jako třeba Excel, který vám s výpočty dokonce i pomůže. No a šikovné jsou také různé aplikace. Přece jen telefon u sebe nosíme téměř neustále, a tak sledování našich výdajů nemůže být jednodušší.

Doporučujeme první měsíc přesně zapisovat, za co utrácíte. Po měsíci si sedněte, odhalte svá slabá místa a sestavte si tabulku, ve které uvedete všechny příjmy a následně očekávané výdaje. Nezapomínejte také na výdaje, které platíte jednou ročně. Může to být třeba pojištění na auto nebo poplatek za psa. Tuto roční částku vydělte dvanácti a každý měsíc si odkládejte poměrnou část stranou. Až přijde doba placení, nebude to pro vás žádný výdaj navíc, naopak, budete na něj připraveni.

V rozpočtu na sebe nebuďte moc přísní, pokud to není úplně nutné, a nezapomeňte si odložit nějaké peníze na svou zábavu. Právě díky těmto „volným“ penězům se vám budou zbylé položky lépe dodržovat.

Co je úroková sazba

Úroková sazba udává, o kolik procent navíc zaplatíte z půjčené částky za dané časové období.

Co je to RPSN

Zkratka RPSN označuje roční procentní sazbu nákladů. Je to jednotka, která by měla sloužit hlavně pro klienta banky. Označuje totiž, kolik procent z dlužné částky zaplatíte za jeden rok. Zohledňuje nejen splátku, ale také například poplatek za vedení účtu, poplatek za uzavření smlouvy a další platby, které jsou s půjčkou spojeny.

Co je to IBAN a jak ho zjistit

IBAN, anglická zkratka z International Bank Account Number, je v podstatě mezinárodní číslo vašeho účtu, které může mít až 34 znaků – ať už písmen, nebo číslic. Slouží při zahraničním převodu peněz. Svůj IBAN obvykle najdete v internetovém bankovnictví nebo na výpisu z účtu. Pokud si nevíte rady, neváhejte se obrátit na svou banku.

Jak předat finanční gramotnost dětem

Ve škole se finanční gramotnost bohužel neučí, a tak je na rodičích, aby své děti naučili s penězi zacházet zodpovědně. Zkuste tyto tři tipy, kterým porozumí i děti ve školkovém věku.

1. Šetřete společně. Místo klasického prasátka doporučujeme pořídit raději velkou průhlednou sklenici. Díky tomu dítě uvidí, jak penízky přibývají. Nebo naopak ubývají, pokud se je rozhodne za něco utratit.

2. Buďte dobrým příkladem. I finanční chování děti přebírají od svých rodičů. Dávejte si pozor i na to, jak o penězích mluvíte se svým partnerem.

3. Ukažte hodnotu peněz. Pokud si dítě bude chtít koupit něco za 200 Kč, vyberte peníze společně z kasičky, jděte do obchodu a nechte dítě zaplatit. I taková drobnost bude mít na finanční gramotnost vašeho dítěte velký vliv.

První účet pro děti

Jakmile je vaše dítě už o něco starší, zjistěte si více informací o bankovních účtech speciálně pro děti. Mají mnoho výhod. Tou první určitě je, že děti učí finanční gramotnosti a zodpovědnosti už od malička. Vy, jako rodiče, můžete dětský účet samozřejmě spravovat a ovládat, zároveň máte perfektní přehled o tom, za co vaše dítě utrácí. To u sebe nenosí hotovost, ale jen plastovou kartičku, což je mnohem bezpečnější.

K dětskému účtu lze přidat také spořicí účet s výhodnějším úrokem, na který si dítě může odkládat určitou část svého kapesného a šetřit si na něco velkého a úžasného, co si určitě chce koupit. Díky tomu pak dokáže lépe pochopit hodnotu peněz.

Věříme, že vám náš článek pomůže ve správném finančním rozhodování i do budoucna!

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist