Léčivé účinky pampelišky neboli smetánky lékařské

Pampelišky ještě stále kvetou v plné síle a je možné najít je v zahradách, na loukách i stráních. Jejich kvítky mají kolem neuvěřitelných 200 okvětních lístků a ukrývají spoustu pilu. Byla by škoda nevyužít tuto léčivou a chutnou bylinku než odkvete a neschovat si ji v některé z možných forem na časy nemoci a nepohody.

Co z pampelišky sbírat?

Využívá se úplně celá rostlina.

Květy jsou využívány do salátů, na přípravu chutného sirupu neboli pampeliškového medu, nebo se jedí jen tak, samotné, čerstvě utržené.

Kořen a nať je nejlepší sbírat co nejdříve na jaře. V září je vhodné sušit listy. Květy se sbírají po celou dobu kvetení.

Léčivé látky obsažené v pampelišce

Pampelišky obsahují velké množství vitaminu C a to především v listech. Listy jsou také bohaté na kyslinu křemičitou. Silice, flavonoidy a karotenoidy najdeme v květech.

Využití pampelišek proti různým neduhům

Už v dávných časech si ženy připravovaly odvary a vody z pampelišky k pročištění pleti a rozjasnění tváře.
Je ale nápomocná i při léčení nemocí:

  • Hepatitida – chronický zánět jater
  • Vyrážky, svědění kůže, skvrny a lišeje
  • Upravuje činnost žlučníku a jater, využívá se i při léčbě žloutenky
  • Čistí krev
  • Snižuje hladinu cukru v krvi
  • Pomáhá čistit zanesený žaludek

Dopřejte si vitamíny z čerstvých pampelišek

Nejjednodušší, co můžete udělat je sníst denně 5-10 pampelišek. Stačí je opláchnout a pořádně požvýkat, získáte tak spoustu užitečných vitamínů.

Lahodný pampeliškový nápoj s kopřivou

Natrháte si pár hezkých, velkých květů pampelišky, ustřihnete 3 vršky mladých kopřiv a smícháte s půllitrem vody. Rozmixujete a necháte několik hodin stát v chladu. Pak přecedíte a můžete si vychutnat nápoj plný vitamínů, minerálů a biolátek.

1 komentář

  1. Je možné sušit květ pampelišky? Pokud ano, tak ve stínu, na přímém slunci nebo doma dosoušet na kamnech? Děkuji za odpověď.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist