Stále více lidí u nás i ve světě trápí nepříjemná alergie na roztoče. Jsou to malé „breberky“, které nejsou vidět při běžném pohledu na polštáře, matrace nebo gauč či záclony, ale ať chceme, nebo ne, drží se ve všech domácnostech. Ať už máte alergii na ně, nebo ne, všichni bychom se měli k posteli a ložnímu vybavení chovat tak, abychom je udržovali čisté a pokud možno bez roztočů a prachu.
Zbavte se vlhkosti
Nyní v průběhu zimy větráme mnohem méně, než je tomu v letních měsících. Uvnitř se tak udržuje vlhkost, a to se roztočům velmi líbí. Proto je ideální, abychom polštáře denně větrali a otáčeli je na druhou stranu. Pomůže také, když snížíme teplotu na cca 18 stupňů Celsia.
Perte tak, aby bylo praní účinné, využijte mráz
Pustíte-li se do praní peřin a polštářů, je důležité prát je alespoň při teplotě vody na 60 stupňů Celsia. Při nižší teplotě by roztoči odolali. Způsobem, jak zlikvidovat tyto parazity je dát polštář i peřinu do mrazáku nebo ven, mrzne-li.
Ochranné pomůcky
Vhodné je také používat ochranné potahy na matraci i peřinu a polštář. Alespoň jednou za měsíc bychom měli postel umýt, sedá na ni prach.
Aby byla hrozba roztočů co nejnižší, nemějte v posteli polštářky, deky navíc nebo množství nejrůznějších plyšových, péřových podhlavníků.
Alergik dítě
Děti milují plyšové hračky, čímž ale paradoxně může dojít ke zhoršení jejich alergie na prach či roztoče. Při silné alergii je nutné polštář mrazit a převlékat i jednou za tři dny. Jakmile dítko usne, dejte jeho oblíbeného plyšáčka na noc do mrazáku, budete vědět, že jej má na další den připraveného v nejlepším pořádku.
Nástrahy číhají i v obývacím pokoji
Zde se roztoči drží v závěsech a záclonách, nebo v gauči. Roztoči mají rádi prostředí kolem radiátorů a právě závěs a záclona jim dobře slouží jako útočiště. Perte proto tento bytový textil co nejčastěji, ideálně každé tři měsíce. Opět je důležité prát na 60 stupňů Celsia, při výběru bytového textilu na to v obchodě nezapomeňte.