Nové byty zřejmě už nikdy levné nebudou. Vyplatí se investice do rezidenční nemovitosti navzdory vysokým cenám?

Zájem o nové byty je navzdory všem loňským předpovědím enormní. Poptávku po novostavbách nestíhají developeři uspokojovat ani s vypětím všech sil. Realizaci většího počtu rezidenčních projektů však brání hned několik faktorů a to včetně tolikrát kritizované byrokracie, která je už dlouhá léta trnem v oku většině stavařů. Není proto žádným překvapením, že se byty v České republice prodávají za částky, které by byly ještě před pár lety považovány za zcela nesmyslné. Současná situace má pochopitelně vliv i na zdražování starších nemovitostí určených k bydlení, takže sehnat byt či rodinný dům za přijatelné peníze je čím dál komplikovanější. V některých regionech na vlastní střechu nad hlavou pomalu nedosáhne už ani střední třída. Jaké jsou vyhlídky? A vyplatí se kupovat i při současných cenách?

Nové byty za rozumnou cenu?

Hledání nového bytu za rozumnou cenu je v naprosté většině tuzemských lokalit předem odsouzeno k nezdaru. V celé řadě regionů je to bohužel možné konstatovat také o nemovitostech starších. Zdražování nebere konce. Nabídka novostaveb má být omezená i letos, ale cenový růst by měl údajně přibrzdit. Uvidíme, co přinese druhá polovina roku, ale pokud jde o ceny, tempo jejich růstu je na mnoha místech naší země stále velmi svižné. Samostatnou kapitolu dnes představují chaty a chalupy, jejichž ceny vystřelily vzhůru nejen díky obecně vysoké poptávce po bydlení, ale rovněž kvůli „covidovým“ potížím s cestami do zahraničí. Odjet do ciziny na dovolenou bylo v poslední době složité. Nejistota ohledně toho, jak komplikované může být cestování v budoucnu, zvedla u nás poptávku po rekreačních objektech o desítky procent. Jejich majitelé si proto neváhají říct mnohdy až o horentní sumy. Co bude dál?

Konec levných hypoték poptávku zmírní

Nebývale vysoká poptávka po rezidenčních nemovitostech je hnacím motorem jejich zdražování. To je zřejmé. Tento apetit je přitom aktuálně živen zejména dvěma faktory, které spolu navíc úzce souvisí. V prvé řadě jde o snahu movitějších spoluobčanů investovat volné prostředky, které by jinak díky vysoké inflaci pohybující se už nad hranicí 3 % ztrácely na hodnotě. Druhým faktorem je velice nízké úročení hypotečních úvěrů. Levné hypotéky totiž ke koupi vlastního bytu povzbuzují i řadu lidí, kteří by si to jinak dovolit nemohli. Zde se však zřejmě brzy dočkáme změny, která by mohla dalšímu zdražování nemovitostí učinit přítrž. Úroky totiž po delším čase začaly pozvolna stoupat. Méně výhodné hypotéky jistě přinesou pokles poptávky, což by se na cenách domů a bytů mohlo projevit. Nepůjde asi o nic dramatického, ale i pouhé zastavení cenového růstu lze kvitovat s povděkem.

Rezidenční nemovitosti ve světě zdražily o 7,3 %

Prudké zdražování nemovitostí je bohužel celosvětovým fenoménem. K letošnímu březnu stouply meziročně ceny v průměru o 7,3 %. Nejsme v tom tedy sami. Nicméně fakt, že nám v těchto statistikách patří 15. příčka, příliš důvodů k optimismu nenabízí. O poznání hůře na tom však byli například Slováci.

Růst cen rezidenčních nemovitostí (03/2020 – 03/2021)

POZICEZEMĚZDRAŽENÍPOZICEZEMĚZDRAŽENÍ
1.Turecko32 %4.Slovensko15,5 %
2.Nový Zéland22,1 %5.USA13,2 %
3.Lucembursko16,6 %15.Česká republika8,9 %

Nekončící potíže stavařů

Investiční poptávka a levné hypotéky pochopitelně nebyly jedinými příčinami zdražování tuzemských nemovitostí. Situaci navíc komplikovaly a stále ještě komplikují i potíže, s nimiž se potýkají zdejší developeři. Jakoby nestačil dlouhodobě nefunkční systém povolování staveb, přidaly se ještě trable s nedostatkem zahraničních dělníků a také s růstem cen stavebních materiálů. Věděli jste, že vyřízení stavebního povolení je u nás jedním z nejdelších a nejsložitějších na světě a že pokulháváme dokonce za takovými zeměmi, jako je Bangladéš, Čad anebo třeba Nepál? Na to, že patříme k nejrozvinutějším ekonomikám na planetě, je to dosti žalostná bilance. Určitou naději však přece jen skýtá nedávno schválená novela stavebního zákona, která by měla celý systém zjednodušit a budování výrazně zrychlit.

Investovat se stále vyplatí

Uplatnění nového zákona v praxi bude vyžadovat značné úsilí všech zúčastněných. Přestože by se mohlo zdát, že mají stavaři alespoň v tomto ohledu už vyhráno, nemusí tomu tak být zdaleka vždy a všude. Byrokracie je bohužel věčná. I kdyby šlo vše skutečně hladce a nových bytových projektů by začalo rychle přibývat, bude vliv rostoucí nabídky na cenovou hladinu rezidenčních nemovitostí prozatím zanedbatelný. Stavební materiály zdražují, poptávka je stále obrovská a dohnat roky, kdy byla výstavba tohoto typu velice slabá, nějaký čas potrvá. S ohledem na to je vysoce pravděpodobné, že se investice do vlastního bytu pořád ještě vyplatí a to navzdory faktu, že jde o záležitost cenově mimořádně náročnou. Vezmeme-li v úvahu slova jednoho z našich významných stavařů, který nedávno prohlásil, že domy a byty už zkrátka levnější nebudou, dává taková investice smysl.

Praha, Brno nebo Olomouc

Investice do bytu, ať už nového nebo ve starší zástavbě se může vyplatit zejména v lokalitách, které jsou velmi žádané. K takovým místům patří dlouhodobě zejména Praha a počítat k nim můžeme třeba ještě Brno, Liberec, Hradec Králové nebo Olomouc. O dobře uložené peníze však může jít i tam, kde je vzhledem k donedávna vcelku nízkým cenám ještě velmi solidní potenciál jejich růstu. Jde například o dlouho opomíjený Ústecký kraj.

Dává vám koupě nemovitosti v současné době smysl? Nebo přece jen věříte v cenovou korekci a zkusíte rok či dva vyčkat?

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist