Očekáváte narození miminka a hledáte co nejvíce informací, abyste byla na vše připravena? Nebo už máte svého drobečka v postýlce a ve volných chvílích pátráte po různých zajímavých věcech kolem kojení, výchovy, nemocí, hraček…?
Ať je to jakkoli, v tomto článku se dozvíte užitečné rady, které jistě využijete při kojení.
Strava kojící ženy

By: Jan Fidler
I když dodržujeme zásady správného a vyváženého stravování už v průběhu těhotenství, při kojení je nutné v něm pokračovat. Dál je třeba vyvarovat se alkoholu, kouření a jiným návykovým látkám, kávě, silným čajům, energetickým nápojům…
Kojící žena vydá denně spoustu energie a vitamínů, aby zajistila kvalitní mateřské mléko pro své dítě. Nutně tedy potřebuje získávat stravou vitamíny i pro sebe.
Důležitý je dostatečný pitný režim, je-li žena dehydratovaná, nemá se z čeho mlíčko udělat. Vždy s kojením byste měla vypít alespoň 1/4 litra vody. Podpořit kojení můžete čajovými směsi, které jsou speciálně namíchány pro kojící maminky. Fenyklový čaj můžete podávat sobě i miminku, zmírňuje potíže s nadýmáním.
Jídlo by mělo mít i 1600kJ za den s dostatkem mléčných výrobků, kvalitních sýrů, acidofilního mléka… Dobré je využít energii v ovesných vločkách, které nabízí velké množství úprav – na sladko, slano, jen tak s jogurtem, do placiček i moučníků, jako zahuštění polévky…
Velmi prospěšné je ovoce i zelenina a určitě i čisté ovocné šťávy. Nesmí chybět ani maso, nejlépe libové a červené, ale také ryby.
Je vhodné zakoupit si i speciální doplňky stravy pro kojící matky, které obsahují důležité vitamíny a minerální látky, které při kojení tolik chybí.
Pryč s nadýmáním a potravinami, které ho způsobují
Většina dětí si v prvních měsících života projde bolestivým nadýmáním. Abyste jej ještě víc nepodpořila, měla byste se vyvarovat především těmto potravinám: čerstvé jablka, zelí, brokolice, hrách, fazole, česnek, cibule, pažitka, ale i kedlubny a ředkvičky. Také perlivá voda není dobrá. Nejezte čerstvé pečivo ani kynuté dobroty.
Alergie, pupínky
Jídlo matky má velký vliv i na výskyt alergie. Zvláště, pokud už v rodině máte některý druh potravinové alergie, zařazujte následující potraviny do jídla velmi opatrně. Jde především o ořechy, čokoládu, jahody, citrusy, arašídy, mořské ryby a ostatní plody, vaječný bílek a další.
Nedoporučují se ani tepelně neupravené masa v podobě tataráku, nebo jídla s plísněmi – různé sýry, ale také saláty s majonézou, které by mohly skrývat salmonelózu.