Existuje vůbec zdravé opálení?

V létě přichází teplé dny na slunci, volejbal, grilování a líné dny na pláži, letos spíše u rybníka. A pro mnohé je téměř nemyslitelné nemít letní opálení. Existuje však způsob, jak bezpečně opálit pokožku, aniž by byla vystavena poškození, které může vést až k rakovině kůže?

Jistě by vám především všichni dermatologové řekli, že ne. Již dětská pokožka, která se vystaví v přehnané míře slunci, může nést doživotní následky. Ale co si budeme povídat. Paradoxně opálený člověk vypadá „zdravější“, hezčí, opálení opticky zeštíhluje nohy a navíc je to sexy. Proto se spousta z nás dobrovolně cíleně opaluje, protože chceme být trendy. Pojďme se podívat na pár rad, díky kterým budeme opálení, ale tak nějak zdravěji.

Jak vlastně vzniká opálení?

Kůže se opálí, když buňky těsně pod povrchem, zvané melanocyty, vystaveny ultrafialovému světlu a začnou produkovat melanin. To je pigment, který zabarvuje pokožku. Melanin absorbuje UV záření a chrání pokožku před spálením. Ale příliš mnoho UV světla může způsobit vážné poškození. UV světlo proniká hluboko a může způsobit předčasné stárnutí kůže, poškození očí a poškození DNA kožních buněk, což může vést ke vzniku karcinomů. Poškozené melanocyty se mohou vyvinout v melanom, který představuje 2% všech rakovin kůže, ale bohužel také více než 90% úmrtí na rakovinu kůže.

Ultrafialovým paprskům je obtížné se vyhnout. Odráží se od vody, sněhu i písku a dokonce pronikají i okny, čelními skly a částečně také oblečením. Děti, mladí dospělí a lidé s bledou pokožkou jsou více ohroženi poškozením buněk UV zářením. Obecně platí, že čím světlejší je vaše pokožka, tím je pravděpodobnější, že spálíte. Melanin, který způsobuje tmavší tóny pleti, má ochranný účinek.

Tipy na ochranu pokožky

Abychom pomohli chránit vaši pokožku před poškozením způsobeným UV světlem, existují určitá doporučení. Pokud máte v plánu být venku déle než 20 minut, používejte přípravky na opalování s faktorem ochrany před sluncem (SPF) 30 nebo vyšším. Opalovací krém by měl být odolný vůči vodě a chránit před UVA a UVB paprsky. Aplikujte jej opakovaně, zejména po zpocení nebo po plavání ve vodě.

Vyvarujte se také návštěvám solárií. Již v několika státech je zakázáno navštěvovat solária osobám mladším 18 let. Austrálie šla dokonce dál a zakázala solária úplně. V této zemi je totiž nejvyšší výskyt melanomu na světě.

Buďte zvlášť ostražití při ochraně před poškozením sluncem mezi 10:00 a 16:00, kdy je slunce často „nejsilnější“. Pokud je to možné, vyhledávejte v této době stín. Děti zakryjte se širokou čepicí, či kloboučkem, slunečními brýlemi blokujícími UV záření a dlouhými rukávy a kalhotami.

Každý měsíc zkontrolujte pokožku na podezřelá místa a jednou za rok navštivte dermatologa na kožní kontroly.

Přestože opálení není bezpečné, nezabrání to mnoha aktivním lidem v tom, aby si v létě užívali sportování venku. A nemělo by. Outdoorové aktivity jsou jedním ze způsobů, jak cvičit a hýbat se na zdravém vzduchu, což pomáhá snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění. Mírné vystavení slunci také pomáhá tělu produkovat vitamin D, o kterém bylo prokázáno, že posiluje imunitní systém a podporuje růst zdravých buněk.

Pokud se věnujete turistice, či často sportujete venku, měli byste používat ochranný krém po celý rok. To, že je zima, neznamená, že nejsou přítomny žádné UV paprsky. Je méně pravděpodobné, že se v zimě spálíte, ale při lyžování se to stává. Ženy mají výhodu, že si mohou pořídit make-up obsahující UV faktor a nemusí tak na ochranu tolik myslet.

Pokud víte, že budete například cestovat na dovolenou, můžete jako prevenci před spálením začít používat doplňky stravy pro zdravější opálení. Většinou obsahují betakaroten, který podporuje přirozené opálení a prodlužuje dobu, po kterou nám opálení vydrží.  Dermatologové doporučují betakaroten začít užívat dva až tři měsíce před opalováním, proto je nyní nejvyšší čas si nějaký zakoupit. Betakaroten se řadí mezi nejdůležitější antioxidanty. To znamená, že chrání náš organismus před působením volných radikálů, které jsou škodlivé. Proto je tolik důležité, pokud chcete mít krásnou a zdravou pokožku, brát tento doplněk stravy.

Nezapomínejte své pokožce po expozici sluncem dopřát dostatečnou hydrataci, abyste se vyhnuli vráskám. Pokud se vám již stane, že jste pobyt na sluníčku trošku přetáhli a začíná vás spálená kůže svědit a štípat, existují přípravky po opalování, které dokáží podrážděnou pokožku zklidnit. Chybu neuděláte, když je použijete pokaždé, když jste byli u bazénu, nebo déle venku. Jedině tak vaše pokožka bude mít dostatečnou výživu a tolik pro její pružnost potřebnou hydrataci. Nezapomínejte také na péči o sluncem a vodou vysušené a poničené vlasy. Existuje nepřeberné množství přípravků, které slouží na ochranu vlasů, či balzámů, které vám pomohou případné škody napravit. Skvělým tipem je nosit pokrývku hlavy, slunce vám tolik vlasy nevysuší.

Zdroj fotografií: Pixabay.com

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist