S jarem je tady čím dál více kvetoucích květin, bylinek, stromů i keřů. Jistě jste neodolaly a pořídili si domů kytku narcisů, tulipánů, zlatého deště nebo třeba kytičku sedmikrásek, fialek nebo petrklíčů. Kytky se stále více používají také v kulinářství. Dají se jimi krásně ozdobit a zpestřit saláty zeleninové, ovocné, těstovinové, ale také dorty, zákusky, koktejly, smoothie nebo třeba kaše a polévky. Víte však, které se pro konzumaci hodí a kterým se raději vyhnout?
Nákup v květinářství? Tyto květy nekonzumujte
Jestliže si chcete usnadnit práci a bez výletu na louku či hledání v přírodě si chcete pořídit kytky v květinářství, a s těmi zabodovat u rodiny či přátel, zadržte. Květinářství odebírají květiny, jež jsou často chemicky ošetřovány, jsou hnojeny a rozhodně se k jídlu nehodí. Mohly by vám způsobit zdravotní potíže.
Zahrada jako značka ideál
Skvělé je, pokud máte zahradu, na níž víte, že se ke květům chemie nedostane. Stejně tak louky a paloučky uprostřed přírody jsou skvělým místem, kde se pro bylinky a květy lučních rostlin vypravit. Nebudete muset hledat dlouho, k jídlu můžete natrhat sedmikrásky nebo pampelišky, kterých je všude spousta. Výborné jsou i fialky, z těch si navíc můžete připravit i sirup proti kašli. Stačí proložit květy fialek vrstvou cukru v několika pravidelně se střídajících vrstvách, uzavřít ve skleněné nádobě a nechat pracovat.
Ozdoba okna i talíře
Víte, že i macešky, které někteří na jaře sází do truhlíků a květináčů jsou výborné k jídlu? Další kvetoucí kytkou na oknech bývá často begónie. Hodí se především do sladkých jídel, k ozdobení dortů, ale i do salátových směsí a ozdobu pečiva s pomazánkou. Díky pestrobarevnosti můžete výborně dotvořit celkový efekt např. na svatbách, oslavách právě díky těmto květům. Jejich chuť je ovocná, nemusíte se bát hořkosti nebo kyselosti.
Co si můžete nasadit, abyste měli dostatečný výběr jedlých květů, jsou chrpa, chryzantémy, měsíček lékařský, aksamitník nebo třeba fuchsii. Jíst se dá i levandule, ale abyste neměli pocit, že jíte přípravek proti molům nebo mýdlo, s tímto květem šetřete.
Co nejíst?
Stejně jako platí u hub, ani květy nejezte, pokud je neznáte, nebo si nejste jisti, že jsou jedlé. Mohly by být jedovaté či způsobit alergickou reakci, v lepším případě budou jen hořké a nechutné.
Luční kvítí všeobecně pročišťuje krev, stejně jako květy se dají používat i lístky, např. ty pampeliškové, květy kopřiv a další. Sedmikrásky prospívají očím a dýchacímu ústrojí. Lichořeřičnice a její poupata jsou v lidovém léčitelství považovány za přírodní antibiotikum.
Zkuste si také připravit k jídlu květy bylinek, smíchejte je např. s těstovinami, zeleninou, nebo je přidejte do pomazánky. Budete mile překvapení výtečnou chutí a uděláte dobře pro své zdraví.