Nedovolte plísním, aby ovládly váš domov

Plíseň představuje problém nejen estetický, ale hlavně zdravotní. Nepříjemné následky jako dechové potíže, alergie či dokonce astma ohrožují všechny bez rozdílu věku a kondice.

Plíseň: Jak poznáte nezvaného hosta?

Pokud k vám domů zavítá plíseň, poznáte to během chvíle. Vlhké načernalé fleky hyzdí zdi a nepříjemně zapáchají. Plísním se daří nejlépe ve vlhku a v rozích místností. V největším ohrožení jsou proto:

  • Kuchyně
  • Koupelny
  • Technické místnosti a další hůře větratelné prostory

Uvolňují nebezpečné spory, které zapříčiňují mimo jiné:

  • Kašel a zhoršené dýchání
  • Slzení očí
  • Kýchání a jiné alergické reakce

Jak se plísně zbavit?

Nejúčinnějším postupem je oškrábání zdiva a následné potření vápennou malbou s obsahem protiplísňového přípravku. Dalším nezbytným krokem je penetrace, která působí do hloubky podkladu, sjednocuje savost zdi a zlepší její přilnavost. Až budete stěnu znovu malovat, vyberte barvu s obsahem jubocidu, který působí preventivně proti návratu plísní.

5 tipů na účinnou prevenci

1. Větrejte: Krátce a intenzivně

V prevenci plísně se osvědčilo především krátké a intenzivní větrání. Otevřete tedy několik oken najednou a vytvořte průvan, který vyžene přebytečnou vlhkost.

 

2. Ohlídejte si vlhkost v bytě

Zkontrolujte stupeň vlhkosti vlhkoměrem nebo přivolejte odborníky, kteří vám hodnotu přesně změří. Ideální stav se pohybuje mezi 45–60 % vlhkosti. Nad horní hranicí hrozí vznik plísní i množení roztočů.

 

3. Pořiďte si klimatizaci

Boj proti vlhkosti a plísním vám pomůže vyhrát domácí klimatizace. Ta se postará nejen o správnou teplotu, ale také stupeň vlhkosti a čistotu vzduchu. Moderní klimatizační jednotky čistí pomocí speciálních filtrů vzduch od alergenů, prachu a bakterií. Na rozdíl od odvlhčovače obstarají větší prostor. Klimatizaci můžete nainstalovat nejen do domů, ale i klasického nebo panelákového bytu.

 

4. Kontrolujte problematická místa

Součástí prevence je také pravidelná kontrola všech zdí. Jen tak objevíte problém ještě v zárodku. Začínejte na nejohroženějších místech, tedy dlažbou, v rozích, okolo oken a u stěn za nábytkem.

 

5. Zaujměte preventivní opatření

Místnosti, ve kterých nemáte okno, vybavte odvětrávacím systémem. Pokud to není možné, nezavírejte dveře a nechte vzduch volně proudit. Nestavte nábytek příliš blízko stěny a pravidelně kontrolujte, jestli vám nezatéká do oken. V zimě dostatečně topte – čím teplejší vzduch, tím více vlhkosti pojme.

Nechce se vám hlídat ideální teplotu a vlhkost?

Pokud máte lepší věci na starost, pořiďte si kvalitní klimatizaci Samsung. Vše ohlídá za vás a ještě vyčistí vzduch a sníží tak prašnost v bytě. Úklid pak zvládnete daleko rychleji. Ideální čas na objednání instalace je v podzimní mimosezóně.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist