Před tím, než začnete procházet inzeráty s nabídkou pronájmu bytů v Českých Budějovicích, zjistěte si, jaká je zde kvalita života a jestli je tato varianta v současné době výhodnější, než koupě nemovitosti

Před tím, než začnete procházet inzeráty s nabídkou pronájmu bytů v Českých Budějovicích, zjistěte si, jaká je zde kvalita života a jestli je tato varianta v současné době výhodnější, než koupě nemovitosti
Ohodnoťte článek!

Uvažujete nad tím, že se přestěhujete do krajského města Jihočeského kraje, ale před tím byste rádi zjistili, jak si současní obyvatelé město pochvalují z hlediska kvality života? Pokud hledáte pronájem bytu v Českých Budějovicích, podívejte se nejprve na výsledky celorepublikového průzkumu společnosti Obce v datech, která přináší komplexní pohled na momentální situaci města. V článku se rovněž zaměříme na nezaměstnanost a porovnání cen bytů s pronájmy.

Je v současné době výhodnější pronájem bytu, či jeho koupě?

Dle údajů z roku 2018 bylo nejvíce projektů v Jihočeském kraji zahájeno právě v Českých Budějovicích. Bytů se staví celkem 507 a rodinných domů 342.

Zdražující se hypotéky měly vliv nejen na ceny bytů, ale také na výši nájemného. Toto zvýšení se týkalo celé České republiky, ale nejvíce se dotklo Prahy a všech krajských měst.

PRONÁJEM

Ve městě je dostatek volných bytů, díky čemuž máte opravdu z čeho vybírat. Ovšem počítejte s tím, že pokud hledáte cenově přijatelný pronájem, budete se muset uskromnit. Před rokem byla průměrná plocha bytů 66 m2. Nyní za srovnatelnou cenu seženete byt o velikosti jen 60 m2.

Průměrná cena v Kč11 / 201810 / 201911 / 2019
m2180193186
byt11 18511 04311 185

KOUPĚ

Koupě bytu se teď nevyplatí tolik jako před rokem, a to zejména v případě, že nemáte dostatek vlastních finančních prostředků a plánujete část financovat půjčkou. Koupi nemovitosti doporučujeme pouze v případě, že máte dostatečnou finanční rezervu. Dá se předpokládat, že hodnota koupené nemovitosti v budoucích letech poroste. Z investičního hlediska se vyplatí i pronájem pořízené nemovitosti.

Průměrná cena v Kč11 / 201810 / 201911 / 2019
m237 90140 51042 264
byt2 582 8272 996 9303 090 964

Současná úroveň kvality života v krajském městě

Z hlediska kvality života se město umístilo na 23. pozici v porovnání s dalšími 205 obcemi. V rámci Jihočeského kraje zaujímá 2. příčku.

České Budějovice dosahují celkového skóre 6,6. Toto hodnocení je průměrem výsledků ze třech samostatných kategorií.

Hodnocená oblastCelkové skóreUmístění 
Česká republika
Umístění Jihočeský kraj
Vzdělání, materiální zabezpečení5,29613
Životní prostředí, zdraví7,7374
Služby a vztahy5,8161

Nejvyššího hodnocení (9 a více) dosáhlo město v oblastech:

· Index dojezdu do nemocnice, kde byla hodnocena doba potřebná na dojetí do nejbližší nemocnice od radnice města.

· Index hazardu, kde se hodnotil poměr mezi počtem obyvatel a počtem povolených technických herních zařízení.

Nezaměstnanost v Českých Budějovicích se dlouhodobě drží pod celorepublikovým průměrem

Než se do nějakého města přestěhujete, je vždy dobré zjistit si, jaká je zde situace na trhu práce. Jihočeský kraj patří mezi kraje s nejnižším podílem nezaměstnaných osob. Konkrétně v krajském městě dosahoval na konci října úrovně 1,61 %, přičemž celorepublikový průměr činil 2,6 %.

Z hlediska počtu nezaměstnaných osob jich je 2 386. Ve stejném období předchozího roku bylo na úřadu práce registrováno 2 674 uchazečů o zaměstnání.

K poslednímu říjnu bylo na úřadu práce evidováno 5 194 volných pracovních míst.

Tip: Přečtěte si kompletní statistiku města České Budějovice.

Z výše zjištěných skutečností vyplývá, že město dosahuje v porovnání s jinými obcemi poměrně vysoké úrovně kvality života a patří mezi 20 % nejlépe hodnocených. V Českých Budějovicích je rovněž dostatek pracovních příležitostí, přičemž největší zájem je o zedníky, automechaniky, kuchařky či řidiče kamionů. V případě, že zvažujete koupi nemovitosti, učiňte tak pouze v případě, že máte dostatek vlastních finančních prostředků. Díky velkému množství nově vystavěných bytů je ve městě skutečně z čeho vybírat. S ohledem na vysokou nabídku ani nezaplatíte na nájemném více, než v minulém roce. Podstatný rozdíl bude ve velikosti pronajaté nemovitosti.

Investovali byste v současné době do koupi nemovitosti i v případě, že byste museli část financovat půjčkou?

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist