Stále jako nová! Jak správně pečovat o kuchyňskou desku?

Věděli jste, že na kuchyňské lince se může nacházet více bakterií než na záchodovém prkénku? Už jen proto bychom na čistotu pracovní desky měli velmi dbát. Pokud o ni budeme pečovat, odmění se nám navíc dlouhou životností a hezkým vzhledem. Víte, jak správně na to?

Každá deska si žádá jiný přístup

Je nutné si uvědomit, že kuchyňské plochy jsou vyráběny z materiálů, které jsou různě náchylné a tím i odlišně náročné na údržbu. Je dobré se informovat o praktičnosti jednotlivých typů již při pořizování kuchyně. Pokud jste zaškolení nedostali, přinášíme vám malý přehled toho, co od vás která pracovní deska bude vyžadovat.

Dřevěná (z masivu)

Je velmi náročná na opotřebení, ať už mechanické v podobě rýh a opálení, nebo působením vlhkosti, které má za následek nevzhledné skvrny. Tento povrch je možné otírat navlhčeným hadříkem, následně ale doporučujeme jej setřít do sucha. Dřevěný materiál vyžaduje zvýšenou péči v podobě pravidelné impregnace olejem, který zabrání vsakování vody. Před tím, než desku takto ošetříte, je dobré povrch vydrhnout a tím i vydezinfikovat například pomocí citronu a soli, případně nasucho osmirkovat.

Dobrou zprávou je, že pomocí speciálního vosku můžete zamaskovat různé škrábance a rýhy. Drobnější poničení lze také řešit i povrchovým obroušením.

Laminátová

Je rovněž, i když v mnohem menší míře než dřevěná, citlivá na mechanické poškození (například rýhy od nože). Jinak není příliš náročná na údržbu. Po vaření stačí laminátovou desku setřít navlhčenou houbičkou se saponátem. Jednou za čas je třeba ji dezinfikovat a pořádně vydrhnout. Je možné jí dopřát i extra péči v podobě speciálních leštidel na laminátové povrchy.

Nerezová

U této desky je nutné počítat s přirozenou mírou poškrábání povrchu. Na druhou stranu je její výhodou odolnost vůči mastnotě a horku. Pro čištění je třeba volit přípravky určené pro nerezové povrchy, běžně však stačí otřít vlhkým hadříkem. Pokud si potrpíte na dokonalost, je třeba ji vždy pečlivě vyleštit, povrch je totiž velmi náchylný na tvorbu vápenatých usazenin.

Kamenná

Pro snadnější údržbu je lepší volit leštěné varianty kamene, které jsou odolné vůči vsakování mastnoty a působení agresivních kyselých potravin. V případě patinových verzí je nutné kámen ošetřit speciální impregnací nejlépe jednou za půl roku, aby se vytvořila ochranná vrstva. Nepoužívejte přípravky obsahující kyselinu a líh, ty by mohly povrch narušit. Ideální je pro běžný úklid voda a saponát. Pozor byste měli dávat na teplotní šoky, neodkládejte na tyto povrchy rozpálené hrnce a nevystavujte je vařící vodě.

Pravidla šetrného užívání

V případě nenáročných povrchů se při úklidu obejdete s ekologickými prostředky jako je ředěný ocet, jedlá soda a citron. Neváhejte ale investovat do přípravků určených speciálně pro daný materiál. Zásady, které platí pro jakýkoliv povrch jsou následující:

  • Vždy po každé činnosti pracovní plochu setřete navlhčeným hadříkem, abyste předešli vzniku skvrn a množení bakterií. Ideálně pak ještě jednou utřete do sucha.
  • Vyhněte se nešetrným způsobům, jako je drhnutí povrchu drátěnkou nebo používání agresivních chemických prostředků a písků.
  • Zvýšenou pozornost věnujte spárám a škvírám, kam se může dostat voda a kde mohou vznikat plísně.
  •  Používejte prkénko, abyste desku co nejvíce šetřili. Neodkládejte na linku potraviny, které barví či mají kyselé složení.

Pamatujte, že pravidelná péče dělá zázraky. Vyplatí se být důslední a tento kout domova nezanedbávat i kvůli zdraví celé rodiny. Kuchyňská linka vám v případě dodržování výše uvedených postupů vydrží v pěkném stavu a vy se nebudete muset stydět připravovat pokrmy ani před návštěvou.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist