Zázvor a jeho účinky na zdraví

Zázvor většina z nás zná jako koření s výraznou chutí, používané například pro výrobu některých druhů piva, čaje, nebo třeba cukroví. Vaše sympatie si ale stejně snadno získá pro svou výjimečnou schopnost posilovat imunitu, léčit nachlazení, nebo prohřívat tělo.

Kde se vzal zázvor a kde ho seženete

Zázvor je tropická rostlina původem z jihovýchodní Asie, kde zejména v místní kuchyni nacházejí její oddenky široké využití. Díky nabídce supermarketů si jej však dnes můžete pořídit víceméně kdekoliv. Buď ve formě čerstvých oddenků, nebo sušený a mletý. Nejaromatičtější je ale samozřejmě v čerstvém stavu, kdy vám bude připomínat členitý kořen. Ten stačí před použitím oloupat a nastrouhat. Do pokrmů jej přitom stačí opravdu jen troška. Pokud navíc natrefíte v prodejně na čerstvý zázvor s pupeny, můžete si jej doma zasadit a vypěstovat si zázvor vlastní. Na pěstování zázvor nijak výrazně náročný není, proto by nemělo dělat potíže ani začátečníkům.

Využití zázvoru

Zázvor nachází široké využití v kuchyni, kde slouží především k ozvláštnění chuti pokrmů. Receptů se zázvorem najdete nepřeberné množství, od hlavních chodů, přes polévky jako je třeba oblíbená mrkvová polévka se zázvorem, až po sladkosti či nápoje. Zejména co se týče přípravy masa, velké oblibě se těší lahůdky jako je hovězí na zázvoru, kuře na zázvoru či vepřové maso na zázvoru. Pokud ale mezi milovníky masa nepatříte, a raději byste nějaký sladký recept ze zázvoru, i na ten bez potíží narazíte. Třeba takový kandovaný zázvor – to je přímo bomba pro všechny milovníky cukru. Zázvor ale můžete najít třeba i v perníku, sušenkách, marmeládách nebo různých sirupech a samozřejmě čaji. Gurmáni pak možná znají i nakládaný zázvor, který je tradiční přílohou japonského sushi.

Léčebné účinky zázvoru

Zázvor je dobrý při nachlazení, zlepšuje krevní oběh, zahřívá tělo, působí proti plynatosti a celkově zlepšuje trávení. Kromě toho skvěle účinkuje proti nevolnostem, takže si jej řada lidí oblíbila jako řešení pro cestovní nevolnosti. Mimo to nejedna žena objevila všemocný zázvor v těhotenství, kdy funguje jako nenahraditelný pomocník při ranních nevolnostech. Při nachlazeních a nevolnostech se nejčastěji využívá čaj ze zázvoru nebo zázvorový sirup, jako prevence ale poslouží tato kulinářská ingredience v jakékoliv podobě.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist