Jak ušetřit za topení?

Jak ušetřit za topení?
Ohodnoťte článek!

Ať už se v domě topí ústředním topením, plynem, elektřinou či tuhými palivy, cena za teplo se stále šplhá nahoru. Máme pro vás tipy, jak na topení něco málo ušetřit.

Když se teplo nedostane, kam má

Řada domácností topí více, než by potřebovala. Jednou z příčin mohou být zastavěné radiátory. Ty mohou být rozpálené na maximum, ale pokud před nimi bude hradba ze sedačky či skříně, všechno teplo pohltí a do zbytku pokoje se nedostane nic. Radiátory by tedy měly být umístěné tak, aby nic nebránilo k postupování teplého ohřátého vzduchu od nich do zbytku pokoje.

Když teplo utíká

Druhou příčinou nadbytečného topení může být nedostatečně zateplený dům. A to ve všech směrech. Snížit úniky tepla je samozřejmě možné celkovým zateplením domu. Stejně tak pomůže výměna starých oken za nová. Více o nových oknech například na Oknoplastik.cz. Teplo však může unikat také do sklepa či na půdu nebo ven vchodovými dveřmi. Zde často pomůže výměna prahu či dodatečné těsnění.

Když je zkrátka přetopeno

I když má zateplený dům, volné radiátory a nová okna, topí některé domácnosti příliš. Zkrátka proto, že jim vyšší teplota vyhovuje. Anebo je nenapadlo teplotu o stupeň či dva snížit. Ne všude je totiž potřeba mít přes třiadvacet stupňů. Nejtepleji bychom měli topit v koupelně (23 °C), o něco méně pak v obývacím a dětském pokoji (20–22 °C). Naopak na spaní je vhodné teplotu snížit, v ložnici a kuchyni je vhodná teplota mezi 17–20 °C. Na chodbě pak může být ještě méně.

Pro hlídání správné teploty je vhodné pořídit termostaty, termostatické hlavice, které dokáží přísun tepla regulovat tak, aby nebylo chladno ani horko.

Když se topí pro nikoho

Je až s podivem, že řada radiátorů topí doslova pro nikoho. Pokud jedeme na víkend pryč, můžeme ušetřit tím, že topení vypneme. Při delší dovolené by vypínání topení mělo být pro každého šetřila automatické.

Když se příliš dlouho větrá

Aby tolik neunikalo teplo, větrání se dá jenom na větračku a na delší dobu. Tak to provozuje řada domácností – ale chybně. Větrání by naopak mělo být intenzivní a krátké – otevřete okno dokořán a za pár minut jej zase zavřete.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist