Mongolská jurta místo kamenné budovy
Umíte si představit, že byste chodili do školy, kde mezi základní vybavení patří spodní prádlo z ovčí vlny, funkční nepromokavé oblečení, boty do terénu (v létě dokonce nejlépe žádné boty) a na přezutí ručně háčkované teplé bačkory od maminky? Místo těžké aktovky plné učebnic jen lehký batoh, ve kterém nesmí chybět nůž a podložka na sezení. A namísto třídy plné ostrých rohů a přesně poskládaných lavic kruhová stavba z Mongolska, která je třídou i celou školou.
Proč zrovna jurta? Tak třeba proto, že jurta chrání, ale zároveň nás neodděluje od okolního prostředí. Slyšíme vítr venku vát, můžeme odpočívat za bubnování kapek deště, nic nám neunikne, protože víme, že okolo nás právě proletěla sojka. A kromě toho všeho vnímám celou svou bytostí harmonii a symboliku kruhu, který vytváří pocit pospolitosti, propojení a nekonečné energie.
A když potřebuju vyměnit soustředěnou činnost nad sešitem za roztáhnutí křídel, rychle nazuju boty (pokud je zima, ale teď na jaře už bych se tím nezdržovala) a rozběhnu se, co mi síly stačí po zeleném měkkém koberci až k prvním stromům, kde si přivoním k právě rozkvétajícím květům.
Sen nebo skutečnost?
Připadá vám to jako sen? Nebo jako snad jako noční můra? Dětí, které se vzdělávají v úzkém vztahu s přírodou, stále přibývá. Začínají většinou docházkou do lesní školky, a pokud okolnosti dovolí, pokračují v podobném duchu v lesní škole. Pro tyto děti je příroda zcela samozřejmým partnerem, ochráncem, konejšitelem i vyzyvatelem posouvání hranic jejich možností a schopností. Všechno co se v lese vyskytuje je nezpochybnitelnou prodlouženou součástí jich samotných a vše zároveň působí na rozvoj smyslu, fantazie, nových mozkových spojů, tělesných schopností a dovedností, zkrátka na všechno co potřebují k přirozenému rozvoji a vývoji.
Lesní škola Dítě v lese
Podobná škola vzniká u Dobříše, čtyřicet kilometrů na jih od Prahy. Krásně malované dveře otevře tato škola pro děti v září 2017. Respektive ráda by otevřela, pokud se jí ovšem podaří nasbírat potřebnou částku pro nákup jurty. Proto škola odstartovala projekt na www.startovac.cz/projekty/dite-v-lese , který podpořilo i několik zajímavých osobnosti jakými jsou například Tomáš Klus, Helena Třeštíková, Igora Chaun či Simona Babčáková. Každý z nich by se radši učil v jurtě, než ve třídě. A jak to máte vy? Jurta, nebo třída?
Jurta o průměru šest metrů stojí kolem 150 000 Kč. Pokud se podaří vybrat více peněz, pořídí také dřevěnou podlahu, kamna, základní nábytek a možná zbyde i na pár knih. V případě, že budou dárci hodně štědří a podaří se vybrat více peněz, zakoupí jurtu s průměrem osmi metrů, která stojí 200 000 Kč.
V současnosti je vybráno přes 80 000 Kč a do konce sbírky zbývá ještě asi 20 dní. Bližší informace o možnostech, jak projekt podpořit, najdete zde. (https://www.startovac.cz/projekty/dite-v-lese/)
Zápis do Lesní základní komunitní školy proběhne18. dubna od 15 do 17 hodina 30. dubna od 10 do 12 hodin v Čajovně Dobříš. Přidají se vaše děti k těm, které budou z velké části pracovat na svých učebnicích, nebudou se trápit domácími úkoly a hlavně nepoznají hodnocení v podobě známek?