Móda 80. let

Když dnes náhodou narazíte na snímky či videa z 80. let, tehdejší móda vám jistě vykouzlí úsměv na tváři. Byla to éra vycpávek v ramenou, legín, mrkváčů a tuzexových džín. Nenechte se ale mýlit, mnohé tyto trendy se již vrátily zpět do módy, a kdo ví, co přinesou sezóny nastávající. Osmdesátá léta totiž měla své neopakovatelné kouzlo, které by se jistě nechalo rádo znovu objevit.

Móda 80.let už se vrací

Některé módní prvky a výstřelky typické pro 80. léta naštěstí zůstávají zakopány v minulosti, jiné už se ale na módní výsluní stihly vrátit, a to s velkou slávou. Například takové legíny nebo netopýří rukávy. Zatímco na přelomu tisíciletí byly lesklé legíny typickou výbavou pracovnic úklidu, dnes se bez nich neobejdou nejslavnější celebrity. A podobně je tomu i s netopýřími rukávy, které už na konci minulého roku zaplavily pulty obchodů. Dalším podobným návratem se pak mohou pochlubit i neonové barvy, které se vrátily mezi top trendy minulou sezonu, a letos se posouvají dokonce na samotný vrchol trendů, které vrátily disco styl 80. let do hry, a to nejen pokud jde o neonové barvy, ale také co se týče lesklých materiálů a flitrů.

Minulým trendům se proto raději příliš nevysmívejte, nikdy totiž nevíte, co vám butiky nabídnou následující rok.

Džíny, mrkváče a plísňáče

Džíny, džínové bundy, košile, a zkrátka cokoliv džínového bylo v osmdesátých letech maximálně in, a modré modely z tuzexu tehdy doslova zaplavily ulice. Džíny dodnes z pultů obchodů nezmizely, a kdo ví, jestli se to vůbec kdy stane. Změnily se sice střihy, kdy zužující se mrkváče dnes již příliš neoslovují, jinak ale džínovina své kouzlo neztratila. Dokonce i v 80. letech oblíbená úprava látky na takzvané „plísňáče“ (úprava designu džín do podoby „plesnivé“ látky, se světlými vybělenými fleky, asymetricky pokrývajícími látku) není zdaleka out, a nějaký ten model plísňáčů určitě najdete ve většině butiků.

Výrazné doplňky

Snahou módy 80. let bylo jednoznačně poutat pozornost, ať už neonovými barvami, leskem, nebo bizarními střihy. Snaha zaujmout se přitom nevyhnula ani doplňkům a detailům, kdy se do módního světa dostaly takové zvláštnosti jako ramenní vycpávky, výrazné mosazné knoflíky, nebo pásky s gigantickými sponami. Z doplňků pak kralovaly trendům masivní náhrdelníky a řetízky (nebo spíše řetězy), výrazné náušnice a náramky. Poslední dva zmíněné prvky jsou přitom už také zpět mezi módními trendy, podobně jako pásky s výraznými sponami.

Vlasy a líčení 80.let

K módě neodmyslitelně patří také vlasový styling a líčení, které bylo pro osmdesátá léta přímo typické. Výrazné líčení na hranici klaunských masek a trvalá, bez které se neobešla žádná dáma – to byly hity osmdesátých let, které měly tehdy takovou moc, že tvořily z generací žen ovečky podobné si jedna vedle druhé.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist