Jak koupit počítač pro školáka?

V dnešní době se bez počítače jen velmi těžko funguje. Nejen, že ovládl práci ve světě dospělých, ale děti školou povinné se bez něj prakticky neobejdou. Stále více se ve škole využívá virtuální výuka, domácí úkoly se zpracovávají na počítači, musí se tvořit prezentace nebo psát seminární práce. Jaký vybrat počítač, aby se dítěti ulehčila práce? Je lepší stolní počítač nebo notebook?

Ultrabook

Počítač se stal nedílnou součástí každé domácnosti. Ať už slouží pro přístup na internet nebo je nezbytnou součástí pracovní náplně, je ho potřeba. I děti se bez něj obejdou, mohou ho využívat do školy, na pouštění výukových programů nebo i na klasické hraní počítačových her. Na výběr je z klasického stolního počítače nebo notebooku.

Stolní počítač

Když se řekne stolní počítač, každý si představí monitor, stanici pod stolem a klávesnici. Dnes se ovšem na trhu objevují i all-in-one stanice. Jedná se prakticky o monitor, který má nejdůležitější součástky pod krytem obrazovky.

Cena většinou odpovídá výkonu. Nejlevnější počítač jde pořídit již od 2000 Kč, ale zde nelze očekávat kvalitní a rychlý výkon. Klasické sestavy, které se pohybují od 6000 Kč si dokáží poradit s kancelářskou prací, pokud tedy dítěti má počítač sloužit pouze k učení, modely v těchto cenových relacích plně splní požadavky.

Pokud se ovšem dítě má vzdělávat pomocí výukových programů a různých her, je dobré investovat více, aby měl počítač dobrou grafickou kartu a poradil si s multimédii. U stolního počítače by měly být ohlídány následující parametry.

  • Grafická karta – určitě oceníte samostatnou grafickou kartu
  • Procesor – vyhněte se nejlevnějším procesorům
  • Operační paměť – volte alespoň 4GB RAM, nejlépe 8GB RAM
  • Pevný disk – alespoň 500GB, ideálně 1TB

Nevýhodou stolního počítače je, že je nepřenosný. Dítě s ním tedy nemůže do školy nebo svých zájmových kroužků. Ovšem nehrozí tak časté rozbití nebo ukradnutí, jako je tomu u notebooků. Stolní počítač se vyplatí v případě, že jsou doma sourozenci, kdy každý nemůže mít vlastní počítač, a mají se při využívání počítače střídat.

Notebooky a tablety

Důležité je si uvědomit, že pokud ho bude dítě nosit každý den do školy. Takže základní kritéria jsou lehký, pevný a levný. Lehký by měl být hlavně z toho důvodu, že v tašce do školy jsou již učebnice a sešity, proto ideální váha je do 2 kilogramů. Jelikož taška není úplně vhodný obal na přenos, měl by být, co nejvíce odolný vůči oděrům, škrábancům a menším pádům.

Při výběru notebooku je dobré si uvědomit následující:

  • Je potřeba přenosného počítače?
  • K čemu bude notebook převážně využíván?
  • Bude často přenášen?

U elektroniky je to většinou, že cena odpovídá kvalitě. Je jasné, že dítě nepotřebuje notebook za 20 tisíc, ale pod 10 tisíc by se jít nemělo. Pokud budou levnější například mini notebooky, tak je to na úkor výkonu, rychlosti nebo životnosti.

Vybírejte ultrabooky, poskytují nejlepší poměr výkonu, mobility a v poslední době také ceny. Čím jsou ultrabooky tak skvělé? Pro získání certifikace a možnosti nosit označení ultrabook, musí přenosný počítač splňovat tyto parametry:

  • Moderní a úsporný procesor Intel
  • SSD disk
  • vysokou výdrž na baterie
  • hmotnost do 1,5 kg
  • tenký a lehký design

Další alternativou jsou tablety

Jsou malé, lehké a snad přenosné. Jsou i cenově dostupné, ale je potřeba dodat, pokud má tablet sloužit ke kancelářským, studijním potřebám, není úplně ideální. Programy jako World, Excel, Powerpoint a další tablety většinou nezvládají nebo nejsou pro tento druh použití ideální. Navíc absence klávesnice práci ztěžuje. Takže tablet na hraní a přístup k internetu ano, ale počítač nenahradí.

Pokud se dítě na počítači teprve učí, stačí mu přehrání výukových programů, má ho na psaní seminárek nebo jen na internet, nepotřebuje speciální programy, možná stojí za úvahu, zda se nepodívat na repasované počítače, které vychází cenově nejvýhodněji a na běžnou práci stačí.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist