20. týden těhotenství: Miminko bude již brzy životaschopné

Dvacátý týden těhotenství má zásadní význam. I když se zpočátku jeví jako nenápadný a dalo by se říct, až tuctový, a budoucí maminka ho v podstatě neodliší od jiných, jde o významný předěl. Nic naplat, těhotenství je ve své ideální polovině. Je třeba se začít intenzivně připravovat na porod. Portál pro maminky Modrý Koník vám s tím pomůže.

Zdá se vám to brzy? Vyvedeme vás z omylu. Dvacítka je přelomová nejen pro ženu, ale i pro dítě. Na 20. týden těhotenství patrně nikdy nezapomenete, protože 95% žen v něm zažije a pocítí své první pohyby vlastního dítěte. Nejenže dítě nabírá na objemu i síle, ale i placenta, která dodává miminku živiny i kyslík a zároveň odvádí odpad, je největší za celé těhotenství.

Miminko už rozlišuje bdění a spánek

Miminko bude již brzy životaschopné. Pouhé čtyři týdny chybí k tomu, aby v případě předčasného porodu za pomocí lékařské péče přežilo. A proč tedy 20. týden? Právě v tomto období se dítě mění ve vnímajícího tvorečka, který už umí polykat, což je vynikající trénink pro jeho trávicí soustavu. Mimo to miminko rozeznává zvuky zvenčí a v pravidelných intervalech bdí a spí. Jistě nám dáte zapravdu, že jde o první zkušební „socializaci“ v bříšku. Maminka i dítě jsou sice ještě nerozlučným tandemem, ale s jasnou vizí, že pupeční šňůra bude za pár týdnů přestřihnuta.

Plod mění tvar i velikost

Obsahový manuál těhotenství týden po týdnu na Modrém Koníku nenechá maminku na pochybách, že je vše tak, jak má být a že se dítě vyvíjí podle ustálených norem. Ve 20. týdnu průměrný plod měří 25 centimetrů a váží 300 gramů. Na polovinu těhotenství by se to mohlo zdát málo, ale opak je pravdou. Miminko udělalo ve svém vývoji zásadní skok. Do 19. týdne bylo miminko v břiše ještě stočené do tvaru písmene C, od 20. týdne se ale jeho délka měří od temene k patám, proto se tedy „vytáhlo“ o deset centimetrů.

Kontrolní ultrazvuk napoví

Každá maminka se jistě nemůže dočkat dalšího velkého kontrolního ultrazvuku, kdy gynekolog zkontroluje vše, co je pro další vývoj dítěte nezbytné. Ultrazvukový screening druhého trimestru je nejdůležitější ultrazvukové vyšetření v průběhu celého těhotenství, jehož cílem je zjistit, nebo vyloučit závažné vrozené vady. V rámci ultrazvukového screeningu uvidíte miminkovské srdce, ledviny, mozek, pohlavní orgány, ale i počty prstů na končetinách. Miminko už má jasné člověčí obrysy a jistě vám pro pamětní snímek do fotoknihy hezky zapózuje.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist