Jednou z nejtradičnějších a nejvhodnějších volnočasových aktivit pro dítě, je hra na hudební nástroj. Zvláště pak když se u dítěte projeví zájem o hudbu. Hra na hudební nástroj nejen, že naučí dítě znalosti not, rytmu, ale také díky nutnému cvičení trpělivosti, odhodlanosti a výdrži. Jedním ze základních hudebních nástrojů je klavír. Kdy s hrou začít nebo kam dítě zapsat, se dočtete v následujícím článku.
Proč vůbec hrát?
Dovednosti, které jsou nutné při hře na jakýkoliv hudební nástroj, rozvíjí pravou hemisféru mozku, tím se vyrovná činnost mozku, protože děti se ve škole učí práci s textem a slovním výkladem, který naopak rozvíjí levou hemisféru mozku. Hra na hudební nástroj také napomáhá dítěti v boji s trémou. Díky častým vystoupením a postupovým zkouškám se dítě postupně zbavuje studu a stává se na jevišti, a tak i před lidmi, jistější.
Kdy je správný čas?
Objevil-li se u dítěte zájem o klavír, který viděl na návštěvě, je dobré zkusit, zda by ho hra na něj bavila. Není dobré, pokud je dítě opravdu malé, do 5 let, začít hned s hrou. Doporučuje se nejprve začít trénovat rytmus, tleskáním nebo na xylofonu. K tomu slouží přípravky na základních uměleckých školách. Se skutečným trénováním se má začínat mezi 7 až 10 rokem. Obecně platí, začít když:
- Dítě umí plynně číst, psát a zvládá základní počty
- Je dostatečně fyzicky vyvinuté (hlavně u kytary nebo houslí)
- Je duševně a citově připravené (udrží pozornost, dokáže plně vnímat)
Kde se hru naučit?
Pokud není nikdo v rodině, kdo se hře na klavír nebo pianu věnoval a není si zcela jistý správností své techniky, není dobré učit dítě hře doma, zvláště pokud se jedná o úplného začátečníka. Dítě by se mohlo naučit nešvarům, jako špatný prstoklad nebo držení ruky, a toho by e pak velmi obtížně zbavovalo. Výuka je možná dvěma způsoby.
Prvním klasickým je zápis do základní umělecké školy nebo jiných hudebních kurzů hry na klavír. Další možností je pak zajištění soukromého učitele. Výhodou je, že přijede přímo domu, nemusí se dítě nikam vozit a je ve svém prostředí, ovšem cena za lekci, je podstatě dražší než u předchozí možnosti. Nesmí se zapomínat na pravidelnou údržbu nástroje, pokud zvolíte variantu soukromého učitele, zbyde tento úkol na rodičích.
Klasické nebo elektrické piano?
Když už dítě projevilo zájem o hru na klavír nebo piano, je nevyhnutelné mu takový nástroj pořídit domu, aby mohlo pravidelně trénovat. První otázkou je, zda nástroj koupit nebo pronajmout. Pro rodiče, kteří si nejsou úplně jistí, zda jejich dítko o klavíru zůstane delší dobu, se vyplatí pronájem. Při koupi je možnost koupit nástroj úplně nový nebo již používaný, ale i zde je potřeba si připravit nezanedbatelný obnos peněz.
Klasické piano nebo klavír mají své nezcizitelné kouzlo. Nic se nevyrovná zvuku kladívka dopadajícímu na strunu a rezonanci opancéřování. Díky hře na klasické piano se dítě naučí správné technice, hlavně je to znát u síly úhozu, což je u začátečníků nejdůležitější. Obecně se radí začít na klasickém pianě, pokud se zvládne hra na klasice, umí hráč pak zahrát prakticky na další obdoby, jakou jsou klávesy, elektronické klávesy nebo pianina.
Výhodou elektrického je ovšem jeho skladnost, přenosnost a velká spousta možností hry se zvukem. Co jistě ocení rodiče je možnost ztlumení nebo přenese zvuku do sluchátek. Většina elektrických pian obsahuje rekordér, který slouží k nahrávání vlastních skladeb nebo rozpoznání vlastních chyb. Elektrické nástroje se hodí více pro hráče, co si rádi pohrají se zvukem.