Dny se krátí, slunečních paprsků je stále míň a příroda kolem se začala měnit. Děti jsou venku kratší dobu a doma se často nudí. Připravili jsme pro vás několik výtvarných her, s nimiž se pobavíte společně s vašimi dětmi. K tvoření budete potřebovat nejen výtvarné potřeby, ale také přírodní materiály, které najdete při společné procházce. Schválně jestli vaše děti vědí, jak se jmenuje strom, na němž rostou kaštany nebo kterému stromu neopadává listí.
Společně si dnes namalujeme rukama a prsty strom, užijeme si zábavu s razítky, přírodními materiály a báječnou hmotou Fimo.
Tiskátka
Děti zbožňují všelijaká razítka. Kupte jim sadu se zvířátky nebo základními tvary, budou se bavit celé hodiny a vzniknou úžasné obrázky. Tisknout se dá prakticky jakýkoli předmět, který má zajímavou strukturu nebo tvar. Určitě znáte barevné otisky listů, originální obrázek vznikne tisknutím kukuřice. Skvělá tiskátka si doma vyrobíte z brambor za pomoci vykrajovátek na cukroví. Bramboru rozkrojte napůl, použijte vykrajovátko a okolo něj bramboru odkrojte. Nebo si z pěnovky moosgummi vystřihněte jednoduché tvary a nalepte je na víčka z PET lahví. Použijte nejen na papír, ale i na přáníčka, rámečky obrázků nebo na výrobu domácího balicího papíru.
Šperk z hmoty Fimo
Možná ji už znáte, ale ještě jste se neodhodlali ji koupit. Prozradíme vám hlavní důvod, proč je hmota Fimo naprosto nepřekonatelná. Vaše děti z ní vytvoří naprosto vše. Holky si určitě vyrobí zajímavé korálky a šperky. Kluci zase oblíbené postavičky. My vám přinášíme skvělý tip na přívěšek, který můžete někomu věnovat jako dárek. Hravě ho zvládnou i malé děti. Z polymerové hmoty Fimo si vyválíme malou placičku podle toho, jak velký přívěšek chceme mít. Potom vezmeme malý lísteček nebo drobný kvítek a obtiskneme ho do hmoty. Lístek opatrně odstraníme, uděláme dírku na provázek a přívěšek vypálíme v troubě na maximální teplotu 110 stupňů Celsia asi 15 minut- záleží na tloušťce přívěšku. Potom si přívěšek vybarvíme podle libosti akrylovými barvami a na závěr natřeme lakem. Přívěšek nechte důkladně zaschnout.
Podzimní strom
I s malými dětmi se dá namalovat velmi dekorativní obrázek, který si zarámujete a pochlubíte se s ním všem návštěvám. Základem pro strom bude kmen obkreslené ruky hnědou barvou. Dětem potom namíchejte prstové barvy do mističek- ideálně žlutou, červenou, zelenou a třeba i hnědou. Svými maličkými prstíčky budou děti obtiskávat malé barevné lístky do koruny stromu. A protože je podzim a listí padá, klidně i mimo něj.
Krásná zvířátka
Na procházku si s sebou vezměte košík a nasbírejte si do něj kaštany, žaludy, šípek, větvičky, šišky i nažky jasanu nebo javor. Doma společně vyrábějte známá, neznámá i sci-fi zvířátka. Ke spojení použijte špejle a párátka, dírky jdou snadno silnou jehlou. Ouška dodělejte nažkami javoru, oči klidně dokreslete černým fixem. Pokud potřebujete některou část přilepit, použijte herkules. Nakonec si budete hrát s žirafami, koníky, myškami a medvídky. Nám vznikl ježek, kterého si děti oblíbily a hned mu postavily domeček.
Využijte procházky venku a povězte dětem, proč listy opadávají, dny se zkracují, noci prodlužují a nastává zima. Z listů může vzniknout skvělá učební pomůcka i zajímavé pexeso, díky němuž hravě poznají i lístky jabloně, jasanu nebo buku.