Možná patříte k ženám, které si svoje krémy, sprchové gely, šampony, krémy a vše ostatní, co k péči o tělo potřebují, pečlivě vybíráte. Je to dobře, protože v levné kosmetice, která může mít lákavý obal i vůni, se nezřídka nachází látky, které tělu paradoxně škodí. Jestliže se vám narodilo miminko, nebo máte maličké děti, i jim byste měla kupovat osvědčenou dětskou kosmetiku, abyste jim zajistila hydrataci, jemnou pokožku ale zbytečně nezatěžovala a předešli jste zbytečným návštěvám dermatologie s vleklým ekzémem, šupinkami, červenými skvrnami…, které nekvalitní produkty mohou způsobit.
Nakupujte v lékárně
Jistotou kvalitních kosmetických dětských produktů je lékárna. Osvědčeným krémem, který pomůže např. před opruzeninami, ale chrání i bradavky namáhané kojením před prasklinami, odřením, je Bepanthen.
Doma by vám neměl chybět ani líh, který je důležitý k péči o pupíček hned pro příchodu z porodnice.
Miminka mají dehydratovanou pokožku, po koupání je nutné mazat ji dětským olejíčkem. K dostání je stále ten, jehož příjemnou vůni si budete možná pamatovat ze svých dětských let. Přestože voní a má krásnou modrou barvu, je šetrný a nenajdete v něm nic, co by dětem škodilo.
Péče o zadeček
Maličkým dětem nekupujte nic, kde by byly složky parfémů. Parfémované vlhčené kapesníčky sice lákají i dospělé, ale pro péči o malá miminka byste měli používat především čistou vodu, suché ubrousky. Ty vlhčené pak kupujte jen bez parfemace. Při cestování nebo nehodách u lékaře jsou k nezaplacení. Ideální je, když ubrousky obsahují hydratační krém a mají hypoalergenní složku.
Pozor na konzervační látky
Sice je fajn, když nám nakoupené potraviny i kosmetika a jiné zboží dlouho vydrží, ale jejich trvanlivost mají na starost konzervační látky. U citlivé dětské pokožky, která má jiné složení než naše dospělá, mohou způsobit jak alergickou reakci, tak ekzémy atd. Dobré je proto kupovat produkty s označením organic a bio. I tady bychom však pro svůj klid měli číst příbalové etikety a hledat označení na obalu.
Při koupi kosmetiky, kterou jste zatím nepoužívali, vždy preventivně otestujte olejíček nebo krém na kousku dětské pokožky, nikdy dítko nenatírejte napoprvé celé. Pokud se nedostaví žádná reakce, vašemu miminku vyhovuje.
Šampony pro hezké vlásky a koupání bez slziček
I u volby dětského šamponu bychom měli být obezřetní. Sice už vesměs neobsahují látky, které by dráždily oči a pálily, či svědily, ale mohou i po důkladném opláchnutí způsobit zarudnutí pokožky hlavy, svědění, nebo přílišné vysušení. V prvních týdnech se bez šamponu úplně obejdete, dejte přednost teplé vodě a pročesávání vlásků jemným kartáčem pro odstranění šupinek, které mnoho miminek má.
V cca půl roce můžete šampony začít používat, ale vyhněte se kombinacím bylinek, s výjimkou heřmánku, který má zklidňující účinky.
Dětská kosmetika je jiná než ta naše. Proto ji dětem určitě pořiďte, abyste předešli zbytečným komplikacím. Pokud se vám stane, že krém dojde, použijte olivový olej. A k čištění již uvedenou teplou vodu. Nic tak zaručeně nepokazíte.