Barvení velikonočních vajíček zvládnete i bez kupovaní speciálních barev

Eco způsob života si oblibuje stále více z našich obyvatel. Někdo víc, někdo méně, ale ohled na životní prostředí se snažíme brát nejen doma, ale i v práci. Ať už máte děti, nebo se chystáte na barvení velikonočních vajíček pro koledníky kvůli sobě, jistě jste už slyšeli, že se dají krásně sytě obarvit i bez kupovaných barev. Jsou sice zdravotně nezávadné a nabízí paletu nejpestřejších a zářivých barev, ale ani barvy, které získáte díky doma běžně používané zelenině, koření a bylinkám, nejsou méněcenné. Jsou syté, výrazné, mají hezké přírodní tóny a pokaždé se budete moct těšit na trochu jiný nádech té či oné barvy.

By: sikeri

Odstíny červené, fialové, růžové

Nejčastěji darovanými vajíčky jsou červené. Různá intenzita barvy pak zajistí vajíčka růžová, nebo s nádechem do fialova. Abyste obarvily vajíčka na červeno, stačí mít doma červenou řepu v kyselém láku. Voda sama o sobě je sytá, stačí do ní vajíčka ponořit a nechat vodu pár minut působit. Aby lépe barvila, je vhodné ji zahřát. K červené barvě se dopracujete i díky odvaru z březové kůry.

Žlutá jako slunce

Krásně žlutých vajíček dosáhnete díky odvaru z mrkvové natě nebo vývaru z šafránu. Ani koření kari vás nezklame. Jasně žlutých tónů s ním dosáhnete naprosto snadno.

Modrá či fialová?

Červené zelí je nejen hezké na pohled a bohaté na vitamíny, ale ukrývá v sobě i spoustu přírodního barviva. Nakrájejte čtvrtku hlávky, zalijte trochou vody, přidejte trochu octa a povařte. Následně sceďte a vajíčka ponořte do ještě teplého odvaru.

Zelená jako tráva

Přesně tak, díky trávě, ale i špenátu, mladému žitu nebo třeba lípovému květu získáte tóny zelené barvy. Použijete-li lípový květ, zelená bude světlá, jemná. Naopak ze špenátu ne žita získáte sytou zelenou. Dokonce i odvar z olšové kůry vám obarví bílá či hnědá vajíčka na zeleno.

Hnědá

Tuto barvu jsme získávali jako malí nejčastěji. Nejsnadnější je uvařit černý čaj nebo povařit slupky z cibule. Stejně tak vám ale poslouží dubová kůra, kterou má kde-kdo v lékárničce kvůli blahodárným účinkům dubové kůry na hemoroidy a provádí si sedací lázně.

 

Směle do barvení vajíček přírodní cestou. Jestliže chcete i obrázky na vajíčkách, stačí je před barvením odmastit a přilepit na ně lístky, voskem nakreslit srdíčka, kroužky, sluníčka… Vaše vajíčka budou originální, barevná a barvená s péčí a láskou.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist