Šilhání u dětí

Rodiče si všimnou šilhání u svých dětí okamžitě. Nejedná se ale pouze o estetický problém. Neléčené šilhání může způsobit další zrakové problémy a oční vady. Začněte šilhání u dětí řešit co nejdříve – poradíme vám, na koho se obrátit, jak svým dětem pomoci a na co si dát pozor.

Jak vzniká šilhání u vašich ratolestí?

Šilhání označují odborníci jako strabismus a řadí ho mezi oční vady. Šilhání poznáte podle toho, že jedno oko se při pohledu na nějaký předmět stáčí jiným směrem. Strabismus může být vrozenou vadou, ale mohou ho způsobit i poruchy funkce okohybných svalů. Tato oční vada patří i mezi získané poruchy vidění, kdy se objevuje u dětí ve věku tří let. Projevuje se také při únavě a stresu. Šilhání můžete pozorovat u ratolestí do šesti měsíců, ale v tomto případě se strabismus sám srovná. Pro jistotu ale tuto oční vadu zkonzultujte s ošetřujícím lékařem. Pokud byste šilhání u svého dítěte zanedbali, může u něj dojít až ke ztrátě zrakové ostrosti a k jiným očním problémům.

Kontaktní čočky mohou pomoci

Kontaktní čočky mohou nosit i malé děti, a dokonce kojenci od jednoho měsíce věku. Dioptrické čočky jsou skvělým doplňkem při léčbě a pomohou dětem s tupozrakostí a velkými dioptrickými rozdíly v očích. Oční lékař vás naučí, jak čočky dětem aplikovat a jak je uskladnit. S dítětem musíte docházet na pravidelné kontroly, při kterých lékař zhodnotí, jak čočky pomáhají. Oftalmolog vám může doporučit konkrétní typ kontaktních čoček, například měsíční čočky. Možná s nimi máte osobní zkušenosti a víte, že se ukládají do speciálního roztoku. Díky těmto kontaktním čočkám nemusí vaše děti nosit brýle, které často poničí, ušpiní nebo si je sundávají, protože jim jsou nepříjemné.

Na co si dát u šilhání dětí pozor a jak ho řešit?

Nenechávejte léčení šilhání na pozdější dobu. Šilhání způsobuje tupozrakost, kterou je možné léčit do šesti let věku dítěte. Tupozrakost může za ztrátu zrakové ostrosti a prostorového vnímání. A jak postupovat, když si všimnete u svého dítěte šilhání? Nejprve zajděte s dítětem k praktickému lékaři pro děti a dorost, který vám dá doporučení k vyšetření u očního lékaře na odborné klinice, v nemocnici nebo ve specializované ambulanci. Oční lékař důkladně vyšetří dítěti zrak a navrhne další postup.

Jak můžete dítěti pomoct s šilháním?

Jako rodič byste měli dítěti pomáhat s nasazením speciálních brýlí nebo s aplikací kontaktních čoček. Dále byste měli s potomkem vykonávat ortoptická cvičení sestavená dítěti na míru. Ortoptické cvičení se provádí na speciálních přístrojích na příslušných pracovištích a v domácích podmínkách můžete snahu lékařů podpořit. Dítě může trénovat zrak pomocí herních aplikací a s vaším vedením pak může nacvičovat pohyblivost očí do všech směrů. Cvičení probíhá tím způsobem, že vezmete do ruky předmět, pohybujete s ním pomalu do všech směrů a přibližujete ho k očím dítěte. Vhodná cvičení vám vždy doporučí odborný lékař.
Šilhání u dětí nepřehlížejte a aktivně ho řešte. Zamezíte u dítěte rozvoj dalších očních vad a zbavíte ho šilhání, kvůli kterému by se mu mohly v budoucnu posmívat jiné děti.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist