Pokud máte pocit, že váš polštář má to nejlepší za sebou, určitě si zaslouží vyprat. Bohužel nelze vyprat každá výplň. My vám poradíme, co s peřím, syntetikou i paměťovou pěnou.
Stejně jako povlečení, i polštář je dobré čas od času vyprat. Proč opatrně? Protože se při nešetrném zacházení mohou poničit.
Výplň polštáře je při praní základ
Při praní je důležité vědět, čím je polštář naplněný. Díky tomu se odrazíte od toho, jak ho vyprat. Každý materiál má totiž jiné požadavky. Nejčastěji narazíte na peří, syntetiku a paměťovou pěnu. Pokud je to jen trochu možné, podívejte se na štítek od výrobce a řiďte se jím.
Peří potřebuje speciální výrobek na praní
Praní péřových polštářů se nemusíte vyhýbat, ale určitě použijte přípravek na peří, který neodmašťuje. Program nastavte na praní lůžkovin či na jemné praní. Teplota by měla být co nejnižší a otáčky se snažte také držet spíš nízko.
Po vyprání polštář vytáhněte, zlehka načechrejte a oddělte hrudky. Nesušte na přímém slunci, ale pokud chcete, klidně použijte sušičku. Nastavte ji na nejšetrnější program a dovnitř vhoďte jeden dva tenisáky, které peří znova načechrají.
Syntetika je na praní nejjednodušší
Pokud je výplň vašeho polštáře syntetická, praní je opravdu jednoduché. Použijte klasický prášek, teplotu dejte na 60 °C a nastavte krátké ždímání. Sušení je podobné jako u peří, nejlepší je vzduch, ale klidně použijte i šetrný program v sušičce.
Praní paměťové pěny je ošemetné
Výrobci to ví nejlépe, a proto praní paměťové pěny nedoporučují nebo dokonce zakazují. Podívejte se na cedulku nebo kontaktujte prodejce.
Jenže někdy se polštář opravdu hodně zašpiní a nedá se dělat nic jiného, než to zkusit. Hlavně pokud už není v záruce. Nikdy ho ale nedávejte do pračky, protože extrémně nasaje vodu a jeho vysušení bude prakticky nemožné.
Jak vyprat paměťovou pěnu?
Naplňte vanu teplou vodou, přidejte prášek a promíchejte, aby se rozpustil. Polštář zlehka namočte, opatrně ho vyždímejte a promasírujte. Nesmí být promočený skrz na skrz. Pak vodu vypusťte a polštář lehce propláchněte pod tekoucí vodou. Voda by měla být čirá, bez stop po prášku.
Polštář sušte na vodorovné ploše nebo tak, aby okolo proudil vzduch. Předtím zkuste přebytečnou vodu opatrně vytlačit do ručníku. Než ho zase začnete používat, ujistěte se, že je 100% suchý, nebo začne plesnivět.