S příchodem jara se opět vrátil čas, kdy se zamilované páry rozhodnou vstoupit do svazku manželského. Trochu rozdílné přípravy vás čekají, pokud se budete brát v kostele na rozdíl od sňatku úředního. Jinak je více méně vše stejné.
Než začne svatba
Nejdříve se většina z nás poohlíží po prstýncích. Jejich výběr není snadný, některé páry si nechají vyrobit prsteny přímo dle svého přání, je tedy počítat s časem, který výroba zabere. Na vnitřní stranu prstýnku se nechává vyrýt jméno drahé polovičky, datum svatby, ale můžete doplnit i další slůvko, jehož význam budete chápat jen vy dva. Např. místo, kde jste se zasnoubili, datum seznámení, jméno dítka, pokud už nějaké máte, oblíbené oslovení toho druhého…
Nesmíme zapomenout na svatební oznámení a pozvánky ke svatebnímu stolu. Myslete na to, že méně je někdy více, nekombinujte barevnost s leskem a do toho ještě mašličky, třpytky, ozdobné písmo… Ideální je kombinace dvou zajímavostí, např. barevné písmo se stejnou barvou mašličky, ozdobné písmo a perleťový podklad, hezká jsou i veselá oznámení, kdy je uvnitř svatebního oznámení např. špagátek s papírovým pověšeným oblečením a text dotváří celý dojem ležérnosti a smyslu pro humor.
Co je podstatné, je i zajištění svatebních šatů, obleku pro ženicha a svatební kytice. Kytice bývá většinou sladěna s doplňky nevěsty i ženicha, ženich bude mít na klopě kvítí, jaké má nevěsta v kytici. Kytičky připravte i pro maminky ženicha a nevěsty, případně pro družičky.
Nevěsta by měla myslet na kadeřníka, kosmetičku, manikérku. Ženichovi většinou stačí ruce kadeřníka.
Následuje zamluvení kostela a oddávajícího kněze, určit, kdo kostel vyzdobí, u obřadů na úřadech většinou bývá výzdoba „jejich“, na kterou jsou připraveni. Nezapomeňte na hudbu, je na vás, jestli vám budou hrát už doma, u kostela či úřadu, nebo až na místě, kde budete pořádat svatební hostinu a oslavu. Také si vyberte song, který vám bude varhaník či obsluha CD na úřadě hrát při pochodu k oltáři a odchodu po oddání.
Zamluvte i místo pro hostinu, vyberte jídla a občerstvení, pokud je to možné a můžete si přinést své jídlo, zákusky a alkohol, popřemýšlejte, jaké druhy pořídíte a v jakém množství. Budete-li dávat hostům, rodině nebo třeba sousedům výslužku, kupte krabičky, do kterých poté svatební cukroví nabalíte.
Chcete si užít tradice, jako je štípání dřeva, rozbíjení talíře a zametání střepů, začepení nevěsty a nasazení chomoutu ženichovi či další? Informujte se, jestli vám toto zapůjčí v místě, kde svatba bude, nebo si máte „pomůcky“ zajistit sami.
A co fotograf či kameraman? Chcete mít obřad i natočen, nebo vám stačí profi fotografie, z nichž si některé necháte zvětšit, nebo rozešlete na památku těm, kdo byli v tento významný den s vámi, nebo se naopak zúčastnit nemohli?
Důležitá je i svatební noc, budete ji trávit sami v hotelu, nebo se vrátíte domů, kde už třeba společně bydlíte?
V samotný den svatby budete potřebovat bílé stužky na výzdobu aut, chcete-li mít kolonu sváteční.
Není toho málo, že? K dostání jsou i knížky, které vám pomohou celou svatbu zorganizovat krok po kroku. Seženete je v knihkupectvích i na webových stránkách e-shopů. Stačí chvilku pohledat a příručního rádce máte během pár dnů k dispozici. Jestli se příprav obáváte, objednat si můžete také pomoc profesionálů, kteří budou pamatovat na vše a vám budou jen sdělovat, kdy je co potřeba objednávat, pohlídají termíny i to, aby se na nic nezapomnělo.