Klíčem ke zdravému tělu je zdravá výživa, dostatek pohybu a psychická pohoda. Zamyslete se nad svým životním stylem a změňte ho tak, abyste byli zdraví a šťastní. Dodržování zásad zdravé výživy se odrazí nejen na vašem vzhledu, ale podepíše se i na celkové kvalitě vašeho života.
Jak a podle čeho vybírat zdravé potraviny
Názory na to, co jsou a nejsou zdravé potraviny, se různí a během času i mění. Jak se v tom tedy vlastně vyznat? Nejlepší je použít zdravý selský rozum. Jaké potraviny jsou pro nás nejlepší? Ty, co byly vypěstovány a vyrobeny co nejblíž a jsou čerstvé, bez použití konzervačních látek a zbytečných cukrů. Jídla připravená doma z kvalitních surovin bez umělých dochucovadel jsou mnohem hodnotnější než polotovary či instantní jídla ze supermarketů. Strava by měla být pestrá, abychom tělu dodali všechny potřebné vitamíny a minerály.
Superpotraviny
Slovník Oxfordské angličtiny popisuje superpotravinu jako „výživově bohatou potravinu, považovanou za zvláště prospěšnou pro zdraví, tělesnou a duševní pohodu.“ Superpotraviny obsahují vitamíny, minerály, proteiny, enzymy a koenzymy, zdravé tuky a oleje, vlákninu. Jsou oblíbeny pro své skvělé vlastnosti. Mají schopnost zvyšovat energii, vitalitu, sílu, povzbuzují imunitní systém, zvyšují produkci serotoninu, zlepšují sexuální aktivitu a očišťují organismus, pomáhají vyživovat mozek, kosti, svaly, zuby, nehty, kůži, srdce, játra, ledviny, plíce a reprodukční systém. Patří mezi ně ovocné a zeleninové šťávy, jedlé oleje (kokosový, rakytníkový, pupalkový, lněný a další), zelené potraviny (mladý ječmen, řasa chlorela), ořechy a semena (kešu, chia, quinoa, lněná semínka). Mezi české superpotraviny patří vlašské a lískové ořechy, jedlé kaštany, slunečnicová, lněná, konopná, dýňová semínka, česnek, cibule, křen, ovoce, zelenina, bylinky a další. Výživa pro nejmenší
Nejideálnější výživou na míru pro nejmenší děti je samozřejmě mateřské mléko. Někdy ale maminka z různých důvodů kojit nemůže. Naštěstí jsou v nabídce umělá mléka, z nichž je možné si vybírat pro konkrétní dítě podle věku:
- Mléčná výživa pro nedonošené děti (UM označená Pre nebo č. 0)
- Počáteční mléčná výživa (UM označená č. 1): Výrobci nabízena pro děti od narození minimálně do počátku podávání nemléčných příkrmů. Počáteční umělá mléka je možné podávat dětem až do jednoho roku i déle.
- Pokračovací mléčná výživa (UM označená č. 2): Výrobci nabízena pro děti, které již dostávají nemléčné příkrmy. Obvykle obsahují více železa a bílkovin než počáteční umělá mléka a mohou také obsahovat vyšší podíl kaseinu.
- Mléčná výživa batolat (UM označená č. 3 a 4): Výrobci nabízena pro děti starší jednoho roku. Obvykle obsahují více železa, vitamínů a bílkovin než počáteční umělá mléka a také mohou obsahovat vyšší podíl kaseinu.
Doplňky stravy pro podporu obranyschopnosti
Zdravý organismus se dokáže bránit různým infekcím, virům a bakteriím, které jsou všude kolem nás. Imunitu můžeme podpořit také doplňky stravy z lékárny. Účinné jsou vitamínové tablety, přípravky s hlívou ústřičnou, echinaceou, collostrum apod., které by se měly užívat hlavně v zimních měsících.